Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA, O KÖY, TÜRKLERİ BEKLİYOR!

Posted by almanyahaber Nisan 17, 2008

ÖZEL HABER – SEDAT AÇIKBAŞ

Orada bir köy var uzakta! O köy ‘bizim’ köyümüzdür, gitmesek de..

O köy ‘bizi’ bekliyor..

O köyün adı ‘TÜRKEYE’, telaffuzu ‘Türkiye’..

Rivayet olunurki; İspanyollar 16. yüzyılda 1.500 kadar Türk levendini esir eder. Osmanlı leventleri, forsa olarak İspanyol gemilerinde yıllarca kullanılırlar. Hollandalılar Osmanlıya leventlerinin kurtarılmasında yardımcı olurlar. Hollandalıların başarılı bir operasyonuyla Türkler kurtarılır.

 

Türk leventler Hollanda’nın Zeeland bölgesinde Türkeye köyü ve civarına yerleştirilirler. Burada Hollandalı askerlere İspanyolların askeri zaaflarını anlatırlar ve bazıları bu bölgeye yerleşirler.

 

Hollanda’nın Belçika sınırındaki Zeeland bölgesinde, Oostburg ilçesine yakın bir noktada, Slius’a bağlı Türkiye köyü, 16. yüzyıldan günümüze kadar aynı adla anılarak gelmiş. Şimdi köyde Türk olarak kimse yaşamıyor ama Cor van Dueselaar-Moniqe Sturm çifti, Türkleri aratmıyor. Türkiye köyü 40 hane ve genellikle bu bölgede tatillerini geçirenlerle yaz mevsiminde doluyor. Çevre köylerin isimleri Türkçe olmasa da bu bölgede oturanlara eskiden ‘Türk’ denirmiş..

 

Kameraman Davut Çelik’le birlikte ziyaret ettiğimiz Hollanda’daki ‘Türkeye’ köyünün girişinde 2 metre boyunda 1 metre eninde bir levhada ‘Türkeye’ yazıyor, hemen 20 adım ileride ‘Gönüllü Türk Elçileri’ Cor-Moniqe çiftinin bahçesinde bir Türk bayrağı dalgalanıyor.

 

Evin bahçesinde çekim yapan TRT-İNT ekibine rastladık. Değerli meslektaşlarımızın, TRT-İNT televizyonu için Almanya, Hollanda ve Belçika’da çekim yapmak üzere yollarda olduğunu öğrendik.

 

Cor-Moniqe Sturm çifti, birçok kez Türkiye’ye gitmişler, neredeyse gezmedik bölge bırakmamışlar. Hollanda’da da Türkiye köyünün adeta muhtarlığını yapıyorlar. Buranın yabancısı olan birisi, bu köyün Anadolu’da bir Türk köyü, halkının da Türk olduğu hissine kolayca kapılabilir. Sturm çiftinin evinin kapısında: “türkiye elçilik numarasi 16” yazılı bir levha dikkati çekiyor.

 

Bayan Moniqe, bir Barış Manço hayranı. Evinin oturma odası, mutfağı Türkiye’den gelen hediyelik ve süs eşyalarıyla dolu. Bayan Moniqe’in kalbinde yaşattığı Türkiye sevgisi, yaşantısına da yansımış. Evin içinde nereye baksanız mutlaka Türkiye’yi hatırlatan birşey görüyorsunuz.. Çok az Türkçe biliyor ama Almanca ve İngilizce’ye de oldukça hakim.

 

Bayan Moniqe, köylerine eskiden büyük ilgi gösterildiğini belirtiyor ve bu ilginin bugünlerde azalmış olmasına serzenişte bulunuyor. Emekli hemşire olan Moniqe, köylerine daha çok Türk beklediklerini belirterek: “Bu bölgede derin Türk izleri var. Bölgede 18. yüzyılda yapılan bir de Osmanlı Çeşmesi var. Birçok yapı Türk izleri taşıyor. Özellikle de tarihçilerin bu bölgeye ilgi göstermesi gerekir” diyor..

 

Hollanda’daki Türkiye köyündeki diğer gönüllü elçimiz Cor van Dueselaan ise tam bir ‘telsiz delisi’.. Evinin bahçesine kurduğu depoyu andıran bir evde yüzlerce telsiz aleti, radyo, mors makinesi gibi telszizcilik ve deniz telsizciliğinde kullanılan aletlerle doldurmuş. Eski makinelere meraklı olan Corr’un 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir motosikleti ve 1950’li yıllardan kalma askeri bir jipi de bahçesinin bir köşesinde duruyor. Cor bunlarla ara sıra gezintiye çıktığını ifade ediyor ancak, bunlarla Türkiye’ye gitmeye cesaret edemediğini belirtiyor..

 

Eğer bir gün yolunuz Hollanda’ya düşerse mutlaka ‘Türkeye’ köyüne gidin. Köyde Türk olmadıkları halde bize hiç de yabancı olmayan Cor-Moniqe çifti ve komşularıyla tanışın hatta onların misafiri olun. Sizi ağırladıklarında, Türk misafirperverliğinden hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz.

 

Sonra köye 13 kilometre uzaklıktaki Osmanlı Çeşmesi’ni ziyaret edin. Çeşme’nin hemen arkasında kalan –hakkında çok rivayet var-  ‘haçsız’ kiliseyi de görün.. 

Reklamlar

Bir Yanıt to “ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA, O KÖY, TÜRKLERİ BEKLİYOR!”

  1. Selma topsan said

    Holladada bir turk koyu oldugunu,hollandada 16sene yasadiktan sonra,bugun ogrenmem benim icin cok buyuk kayip.karmasik duygular icindeyim.kendimi bakar kor gibi hissediyorum.tesadufen trt turk kanalinda bir programa rast geldim.ve cok sasirdim.cok guzelde bir hikayesi var.bence bu konuyu burada yasayan her turkun bilmesi ve hollandali dostlariyla paylasmasi gerekiyor.aramizda kalpten kalbe cok guzel bir kopru olusacagina inaniyorum.simdi ilk firsatta o koye gitmek icin can atiyorum.gorusmek umidiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s