Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BAŞBAKAN ‘ULUSA SESLENİŞ’TE 1 MAYIS UYARISI YAPTI

Posted by almanyahaber Nisan 30, 2008

Nisan ayının ”Ulusa Sesleniş” konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekerek, layık olduğu şekilde kutlanmasını istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Milli egemenlik, kurulduğu günden bu yana Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma ideallerini gerçekleştiren, büyük devrimlerin ve reformların altında imzası bulunan TBMM’nin temelidir, Atatürk’ün en zor zamanlarda, en zor kararları alırken aradığı demokratik meşruiyet şartının kaynağıdır” dedi.
Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs’ı, Bakanlar Kurulu kararıyla Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan ettiklerini anımsatarak, “Başta işçilerimiz olmak üzere geniş çalışan kesimlerimizin Türkiye’nin kalkınmasın da çok ağır rolleri, büyük emekleri var. Bütün çalışanlarımızın Emek ve Dayanışma Günü’nü ekranlar aracılığıyla şimdiden kutluyorum” dedi.

“1 Mayıs’lar artık çatışmaların değil, emeğin, dayanışmanın, dostluğun, kardeşliğin yaşandığı günler olarak, layık olduğu şekilde kutlanmalıdır” diyen Erdoğan, hükümet olarak 1 Mayıs’ı işçi ve emekçilerle bayram havasında kutlamak istediklerini kaydetti. Erdoğan bu konudaki beklentilerin sadece kendilerinin değil, tüm milletin beklentileri olduğunu kaydetti.

 

Başbakan, “Bildiğiniz gibi işçimizin, memurumuzun geçmişte birçok nema adı altında kesintileri vardı ve geldiğimizde bunu önümüzde gördük ve dedik ki ‘işçimizin de memurumuzun da devletinden alacağı varsa bu bekletilemez. Devlet olarak biz bunu hemen ödemeliyiz’ dedik ve üç yıl içerisinde 13.5 katrilyonluk bu borcu biz ödedik. Niçin? Çünkü işçimize karşı, memurumuza karşı emeğinin bedelini bu şekilde tehir ettiremezdik, erteleyemezdik” diye konuştu. Erdoğan sözlerini, “Dolayısıyla barışın üzerine 1 Mayıs’ta gölge düşmesin istiyoruz. Dayanışmanın üzerine gölge düşmesin istiyoruz” ifadesiyle bitirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s