Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DENİZ FENERİ DAVASINDA KARAR

Posted by almanyahaber Eylül 17, 2008

Almanya’da Deniz Feneri e.V adlı yardımlaşma derneğini kurarak vatandaşlardan 41 milyon euro toplayan ve bunun 16 milyon eurosunu zimmetlerine geçiren Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan, Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nde görülen dava sonucu çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar. Her 3 sanık da yaklaşık 1.5 yıldır tutuklu bulunuyordu.

 

Almanya tarihine ‘en büyük nitelikli dolandırıcılık’ davası olarak geçen mahkeme sonucu baş sanık Mehmet Gürhan 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan 2 yıl 10 ay ve Firdevsi Ermiş 1 yıl 1 ay hapis cezalarına çarptırıldılar. Euro 7 olarak bilinen eski Kanal 7 INT TV Genel Müdürü Mehmet Gürhan’ın görülecek birçok mali davası daha var. Muhasebeci Firdevsi Ermiş ve Deniz Feneri e.V Genel Müdürü Mehmet Taşkan’ın cezaları tecil edildi ve sanıklar mahkemeden sonra serbest bırakıldı.

 

Mehmet Gürhan hakkında ayrıca ‘toplu dava’ (Sammelklage) tehdidi de bulunuyor. Eğer bağışçılar, dolandırıldıklarına dair topluca dava açarlarsa Mehmet Gürhan 10 yıl hapis cezası alabilir. Gürhan’ın hesap vermesi kesinleşen davaları ise; kaçak işçi çalıştırmak, işçilerin hastalık sigortalarını yatırmamak. Eski personelden de Gürhan’a karşı çeşitli sebeplerden dava açılması bekleniyor..

 

Bu arada, Mahkeme Başkanı Hakim Johan Müller, Türkiye’de medyada yer alan haberlerin büyük bir bölümünün gerçekleri yansıtmadığını ve haber ve spekülasyonların siyasi amaçlı olarak kullanıldığını belirtti. Mahkemenin gerekçeli kararı 6 hafta içinde açıklanacak. Sanıkların avukatları, temyiz yolu kapalı olduğu için karara itiraz etme haklarının olmadığını belirttiler. 

 

Bir Yanıt to “DENİZ FENERİ DAVASINDA KARAR”

  1. deniz said

    Allah yardım olsun abiler insallah kazanırsınız

    (HABERİNİZ YOKSA: DENİZ FENERİ E.V DAVASINDA MEHMET GÜRHAN’A 5 YIL 10 AY HAPİS, DİĞER 2 SUÇLUYA DA 2’ŞER SENE HAPİS CEZALARI VERİLDİ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s