Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HOCALI KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ / VIDEO

Posted by almanyahaber Şubat 26, 2009

hocali117 yıl önce bugün, bir köyün halkı, bir gecede soykırama uğradı; bebekler bile öldürüldü. 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecenin sabahında, 63’ü çocuk, 103’ü kadın, tam 613 kişinin cansız bedenleri köyün her yerindeydi. Bu sayı resmi rakam olmakla beraber katledilen toplam Azeri sayısının bin 300 kişi olduğu tahmin ediliyor. İşkence uygulanan bin 275 Azeri de esir alındı. Bu kişilerden 800’ü serbest bırakıldı ancak 500’e yakın Azeri hala kayıp.
 
25 Şubat 1992 ve tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Azeri siviller Ermeniler tarafından katledildi. Azeri kaynaklarının ve Memorial, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam, Rus 366. Motorize Piyade Alayı’ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir.
 
Rus tarafının tersini söylemesine karşın alaydan firar eden üç Rus askeri 3 Mart 1992’de düzenledikleri basın toplantısında, Hıristiyan Ermeniler yanında Müslüman Azerbaycanlılara karşı savaşmalarının istendiğini itiraf etti.

 

VIDEOYU İZLEMEK İÇİN.. TIKLAYINIZ 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s