Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

UÇAĞI KULE DÜŞÜRDÜ

Posted by almanyahaber Şubat 28, 2009

kuleschipholPilotlar Derneği, düşüşün sebebi olarak THY uçağından 2 dakika önce inen büyük yolcu uçağının meydana getirdiği türbülansı gösterdi.  
 
Türk Havayolları Pilotlar Derneği (TALPA), Hollanda’da meydana gelen uçak kazayla ilgili kuleyi suçladı. Pilotlar düşüşün sebebi olarak THY uçağından 2 dakika önce inen büyük yolcu uçağının meydana getirdiği türbülansı gösterdi. Pilotlar, “Kule türbülansa karşı iki uçak arasında mesafeyi açmalıydı” açıklamasında bulunarak kulenin hatalı olduğuna işaret edildi.

 

Motor arızasını ortaya atan Hollandalı yetkilileri art niyetli olmakla suçlayan TALPA Başkanı Ali Ziya Yılmaz, “Kaza olduktan sonra kokpit ekibine geç müdahale edilmiştir. Düşen uçakta yeterli miktarda yakıt vardı. Amsterdam’a iniş yapabilecek, hatta 40 dakika bekleyecek yakıta sahipti Uçağımız 1 dakikada 1500 metre düşecek hızdaydı, yani motor durmadı. Motor arızası olsaydı bu şekilde bir düşüş olmazdı. En güçlü ihtimal wake türbülansı. Bu bir başka uçağın meydana getirdiği bir türbülanstır. Kokpit sebebiyle mi müdahalede gecikildi? Görgü şahidleri pilotun kazanın ardından ilk anda yaşadığını ve el salladığını söylüyor. Bizim uçağımızın kaptanlarına, sormuş mudur ki önünüzde wake türbülans kategorisinde bir uçak vardır, dikkat edin. Mutlaka kendilerinde kayıtları vardır. Her şey pilotlarımıza yükleniyor ama inanın ki hiç normal bir olay değil. Hiçbir pilot bunu yapamaz” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s