Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BALIK ORKİNUS’TA YENİR

Posted by almanyahaber Haziran 13, 2009

balik1SEDAT AÇIKBAŞ / HAMBURG

Üç tarafı denizle çevrili Türkiye’nin balık kültürü, tıpkı dönerde olduğu gibi Avrupa’da giderek yayılıyor. Özellikle balıkseverlerin Avrupa’da rağbet ettikleri birçok imbiss, ayaküstü balık-sadöviç, restoran mevcut. Ancak, Türkiye’deki gibi kömür ateşinde ızgara balık yenilen restoran veya imbiss sayısı oldukça az.

Hamburg’un Billstedt semtindeki Orkinus restoran, ocakbaşı stilinde müşterilerine hizmet veriyor. Zaten kömürde ızgara yapan Orkinus’tan başka bir yer de yok. Balıkla aram olduğunu pek söyleyemem. İstanbul’dayken, o zamanlar Köprü dediğimiz Eminönü iskelesinde fırsat buldukça balık-ekmek yerdim. Anadolu Kavağı ve çocukluğumun geçtiği Beykoz’da da balıktan yana nasibimi oldukça almıştım.

HH balik2Balık evde yapıldığında bütün apartmanı bir koku salar. Bu yüzden Almanya’da Portekizlilerin oturduğu dairelerin bulunduğu apartmanlar balık kokar. Balığı ne kadar sevseniz de pişirildikten sonra eve sinen kokusundan kimse hoşlanmaz. Balığı sürekli yemek istiyorsanız, dışarıda yiyeceksiniz, veya hazır donmuş balıklarla idare edeceksiniz veya kokusuna bir çare bulacaksınız.

IZGARA BALIĞIN TADI

Oysa ızgarada pişen balığın kokusu iştahınızı kamçılar. Kebaptan daha değişik bir kokusu olan ızgara balığı yemeye doyamazsanız. Hele hele bunu yapan aşçı bir usta olursa. Bir de buna 15 yıl balık halinde çalışmış, elinden ve gözünün önünden milyonlarca balık geçmiş, balıktan iyi anlayan bir patron olursa, balığın yeneceği adres Orkinus olur.

balik336 yaşındaki İsmail Kavak, Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın sayılı balık hallerinden Hamburg balık halinde 15 yıl çalıştığını daha önce de balık hakkında epeyce bilgisi olduğunu belirtiyor ve: “Herkes beni Karadenizli sanır ama ben Denizliliyim. Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrili ama balık kültürümüz Avrupa’da maalesef gelişmiş değil. Portekizlilerin, İspanyolların, İtalyanların ve Almanların hatta Türklerin bir sürü balık restoranı, ayaküstü lokantaları (imbiss) var.

Bir Yanıt to “BALIK ORKİNUS’TA YENİR”

  1. mehmet kavak said

    orkinos balık evine giresun -tireboludan sevgiler saygılar gönderiyorum….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s