Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TRAFİK KAZALARI: SON 10 YILDA 50 BİN ÖLÜ

Posted by almanyahaber Temmuz 11, 2009

korkunc kazaTürkiye’de son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında 50 binden fazla kişi öldü, 1 milyonun üzerinde kişi yaralandı ya da sakat kaldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığının “2008 yılı Trafik Faaliyet Raporu”nda yer alan verilere göre, Türkiye’de trafik kazalarındaki ölümler, “ölüm nedenleri” arasında üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de tedavi sürecindekilerle birlikte her yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden yaklaşık 50 bin kişi orta ölçekli bir ilçe nüfusu, yaralanan veya sakat kalan 150 bin-190 bin kişi de orta büyüklükte bir il nüfusunu oluşturuyor.

Türkiye’de son 28 yılda nüfusta yüzde 60 artış yaşanırken, bu sürede motorlu araç sayısı yüzde 717, sürücü sayısı ise yüzde 661 arttı. Aynı sürede, trafik kazalarında yüzde 2 bin 417, ölü sayısında yüzde 0,7 ve yaralı sayısında yüzde 647 artış oldu. Daha güvenli toplu taşıma imkanı sağlayan demir, deniz ve havayolu yerine Türkiye’de daha çok karayolu ulaşımı tercih ediliyor. AB ülkelerinde kara yollarında yük taşıma payı yüzde 45, yolcu taşıma payı yüzde 82 iken, Türkiye’de yük taşıma payı yüzde 92, yolcu taşıma payı ise yüzde 95 civarında bulunuyor.

Türkiye’de tescilli motorlu taşıt sayısı son 10 yılda yüzde 60,2 artarak 2008 yılı sonunda 13 milyon 765 bin 395’e, kayıtlı sürücü belgesi sayı sı ise aynı sürede yüzde 49,8 artarak 19 milyon 377 bin 790’a ulaştı. Türkiye’de son 10 yılda trafik kazaları yüzde 95 artarken, ölümlü kaza sayısında yüzde 31 azalma gerçekleşti. Bu sürede, yaralanmalı kaza sayıs ında yüzde 37, maddi hasarlı kaza sayısında ise yüzde 105 artış görüldü.
2008 yılındaki 408 bin 272 trafik kazasından 2 bin 258’i ölümlü , 82 bin 361’i yaralanmalı ve 323 bin 653’ü de maddi hasarlı olarak meydana geldi. 2008 yılı verilerine göre, 34 bin-108 bin arasında trafik kazasının gerçekleştiği Ankara, İstanbul ve İzmir, kaza yoğunluğu bakımından ilk 3 sırada yer alıyor. Kazalarda ölümlerin en çok olduğu iller ise Ankara, Antalya, Bursa, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Manisa ve Samsun olarak sıralanıyor.

Ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarının yüzde 60’ının kural ihlallerinden meydana geldiği belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre de bugüne kadar trafik kazalarında ölenlerin sayısı, dünyadaki tüm savaşlarda ölenlerin saysından daha fazla. Dünyada her yıl 1 milyon 250 binin üzerinde insan, trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Trafik kazaları, dünyada 15-19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında birinci sırada, 10-14 ve 20-24 yaş gruplarında ise ikinci sırada yer alıyor. Her gün 25 yaşın altında bin 49 kişi, trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Dünyada, trafik kazalarından kaynaklanan zarar ise yıllık 518 milyar doları buluyor.

Reklamlar

7 Yanıt to “TRAFİK KAZALARI: SON 10 YILDA 50 BİN ÖLÜ”

 1. Kaza sonucu hayatını kaybedenler veya daimi özürlü kalanlar hakkında yapılması gereken işlemler ile ilgili olarak hiç bir karşılık beklemeden danışmanlığınızı yapmaya hazırız. Karşılaştığınız her soru ve sorun ile ilgili olarak lütfen bize ulaşın.

  neşe celmetekin- pınar celmetekin
  0538 311 71 50 0532 507 45 07

  • Sabri Vuran said

   VATANDAŞIN BU HAKTAN HABERİ YOK!!

   Sigortasız araçların yol açtığı kazalarda zarar gören vatandaşların bilgisizliğinden istifade eden simsarlar, Güvence Hesabı’ndan o insanlar adına para çekerek yüzde 50’lere varan komisyonlar alıyor

   Trafik ve tehlikeli maddelerden kaynaklanan kazalarda meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde vatandaşların zararını karşılamak için kurulan Güvence Hesabı umut simsarlarının yeni arpalığı oldu.

   Güvence Hesabı Müdürü A.Kadir Küçük, sigortası olmayan araçların ya da benzin istasyonu ve tüpgaz gibi tehlikeli maddelerin yol açtığı kazalarda zarar gören vatandaşların bilgisizliğinden istifade aracıların, Güvence Hesabı’ndan vatandaş adına para para çekerek yüzde 50’lere varan komisyonlar aldıklarını bildirdi.

   BÜTÇE ARTIK AÇIK VERİYOR

   1983 yılında Sigorta Garanti Fonu olarak kurulan ve 2007’de Güvence Hesabı’na dönüşen Fonun kapsamının genişletildiğini hatırlatan Küçük, vatandaşların çoğunun bundan habersiz olduğunu söyledi.

   Önceki yıllarda hep fonun fazla verdiğini ancak son yıllarda ödemelerin arttığını dile getiren Küçük, 2008 yılında yalnızca trafik sigortası alanında 6 bin başvuru geldiğini, bu yılın ilk 6 ayında yapılan başvuru sayısının ise 5 bin 49 olduğuna dikkat çekti. Küçük, “Bu demektir ki; yıl sonunda rakam 10 bini bulacak. 2000 yılında toplamda 184, 2003’te 349, 2005 bin 696, 2006’da 2 bin 595, 2007’de 5 bin 632, 2008’de 7 bin 126 başvuru oldu” dedi.

   AYLIK ÖDEME 3 MİLYON TL

   Gelinen noktada Fonun aylık ödeme tutarının 3 milyon TL civarında olduğunu, poliçelerden gelen yüzde 2’lik aidat gelirinin ise 2.5 milyon lira civarında olduğunu açıklayan Küçük, “Gelir, giderin altında kalmaya başladı. Poliçelerden yüzde 2 pay alıyoruz ama yıl sonunda sigorta şirketlerinden yıl sonunda yüzde 1 alıyoruz. Şimdi o yüzde 1’ler var elimizde. Geçen senenin yüzde 1’ini şubatta aldık. Buna ilaveten yatırımlarımızın faiz gelirleri var. Açığı bunlarla karşılıyoruz” diye konuştu.

   BAŞVURU KOLAY SÜRE KISA

   Fonun görevi kapsamında yaralanmada hastane giderlerinin ödendiğini, sakat kalmada, sakatlık oranına göre 150 bin limit üzerinden bir para ödendiğini anlatan Küçük, sakat kalmadan dolayı uzun süre tedavi görülmesi durumunda sigorta limitiyle sınırlı olmak üzere 5 yıla kadar ödeme yapıldığını vurguladı. Başvurunun kolay olduğunu belirten Küçük, “Evraklar hazır olursa (www.guvencehesabi.org.tr) başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 1-1.5 ay içerisinde ödeme talimatı çıkarıyoruz” dedi.

   SUÇLULARI BULMAK ZOR

   Ödemeyi yapıldıktan sonra, tazminatın olaya sebep olan sürücünün ruhsat sahibine ve sürücüsüne rücu edildiğini anlatan Küçük, fakat bu insanlara ulaşmanın zor olduğunu dile getirdi. Küçük, “Tahsilat oranı da yüzde 10. Türkiye’de kişiye ulaşmak ve tahsilat yapmak çok zor. 150 bin, 200 bin, 300 bin lirayı sigortası yoksa nasıl alacaksınız? Adres değiştiriyor, kaçıyor… Kolay değil. Zaten burada amaç mağduru korumak ama şu an mağdur olan fon” dedi.

   Sigortayı ihmal ediyor bütün hayatı kararıyor

   Özel otolarda sigortasızlık oranının yüzde 10-11 civarında olduğunu ama motosiklet ve traktörlerle bu oranın yüzde 257le yaklaştığını öne süren Küçük, yaralamalı veya ölümlü kazaların da daha çok motosiklet ve traktörlerde olduğunu hatırlattı. Trafik sigortalarına gerekli önemin verilmesini isteyen Küçük, şunları kaydetti: “Çok mağduriyetler gördük. Olaya sebep olan ve sigorta yaptırmayan kişi de mağdur oluyor. 2 ölüm olsa 300 bin TL tazminat doğuyor. Önümde bir dosya var; 22 kişi ölmüş. Biz bunları ödersek 1 milyon TL vereceğiz. Aracın sahibine de rücu edeceğiz. 1 milyonluk bir tazminatı nasıl öder? Bitti o. Küçücük trafik sigortası, koltuk sigortası ihmale gelmez. Kazanın nerede kimin başına geleceği belli olmaz. Kasko kendi arabanızı korur ama trafik sigortası mutlaka yaptırılmalı.”

   Avukata gerek yok bize aracısız gelin

   Tazminat için ödenen paraların yüksek meblağlara çıkması ile ‘aracı’ denen bir zümrenin türediğini anlatan A.Kadir Küçük, mağdurların Fona aracı kullanmadan ulaşmaları çağrısında bulundu. Küçük, şöyle konuştu: “Gidiyorlar 2-3 sene önce kaza geçirmiş birini buluyorlar, ‘senin için para alacağız’ diyorlar. Belgelerini topluyorlar. Ödenen paranın yarısını, yarısından fazlasını komisyon olarak alıyorlar. Vatandaşın vereceği 3-5 belge. Diyelim 10 tane olsun. Bir vatandaş için 42 milyar ödeme çıkarmışız, avukatı 17 milyar lira almış. 10 belge için o kadar para verilir mi? Avukatlık fiyatının üzerinde para vermeyin. yüzde 40 olur mu? İnsaf…”

   • Mehmet Ide said

    slm ben mehmet sizin yetkiliniz gürüşme imkana sahipsek lütfen bana bi çağrı atın onunla gürüşüyüm tlf 05374679072
    selam ben batmandan mehmet sizin yetkili kişiyle gürüşebilirmiyim saygılar tlf 05374679072

    selam ben batmandan mehmet sizin yetkili kişiyle gürüşebilirmiyim saygılar tlf 05374679072

 2. MEHMET said

  TRAFİK KAZALARI neticesinde SİZ YADA YAKININIZ HAYATINIMI KAYBETTİMİ? SAKATLANDIMI? TÜM TAZMİNATLARINI SİZ Mİ ÖDEDİNİZ? ARTIK YALNIZ değilsiniz HİÇ BİR ÜCRET ÖDEMEYECEKSİNİZ İŞLEMLERİNİZİ BİZ TAKİP Ediyoruz! SON 10 YIL İçerisinde meydana gelen trafik kazası MAĞDURLARINA ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ! TAZMİNATIZ 30 gün içerisinde CEBİNİZDE

  HERGÜN DAHA ÇOK BÜYÜYEREK gelişimine DEVAM EDEN HİZMET AİLEMİZDE bizlerle BİRLİKTE mağdur VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA YER ALMAK İSTERSENİZ BİZİ ARAYIN

  • aşkın said

   ben kocaeli izmitte ikamet edıyorum tesadüfen bu işe gırdim kız arkadaşımla birlikte sizinle calışmak istiyoruz sizde ıstersenız msneme gırın

 3. meltem çakın said

  demiröz hasar danışmanlık 0232 342 20 57

 4. Anonim said

  türkiyenin neresinde olursanız olun ölümlü yaralanmalı veya sakat kalıcı bir trafik kazası mağduru iseniz veya yakınlarınız bu durumda ise tüm haklarınız için bir telefon kadar size yakınız.tazminatınız 30 günde cebinizde üstelik danışmanlık için hiçbir ücret talebi yok.05454706272

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s