Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRKİYE’DE SEL FELAKETİ: 6 ÖLÜ / VIDEO

Posted by almanyahaber Eylül 8, 2009

selselTekirdağ’da etkili olan yağışla birlikte iki köyün sular altında kaldığı Saray’da, kaybolan 5 kişilik Çakar ailesinden 6 yaşındaki Afra’nın cesedine ulaşıldı. Cesedin, Saray ilçe merkezi çıkışındaki bir arazide bulunduğu bildirildi. Çakar Ailesi’nin diğer 4 ferdine ulaşmaya çalışmalarında daha sonra bir kız çocuğu ve annenin de cesedine ulaşıldı. Saat 14.45 sularında da yeni bir cesed daha bulundu, aileden bir kişiyi arama faaliyeti devam ediyor.

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sel felaketinin yaşandığı Silivri ve Çatalca’yı havadan inceledi. Bölgenin havadan çekilen görüntüleri, felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Helikopterle bölge üzerinde uçuş yapan Topbaş, felaketin boyutlarını yerinde inceledi. Kadir Topbaş’ın havadan yaptığı inceleme yaklaşık 1 saat sürdü. Selin yaşandığı bölgenin havadan çekilen görüntüleri, felaketin boyutunu da gözler önüne serdi.

VIDEOYU İZLEMEK İÇİN.. TIKLAYINIZ

Yaklaşık 1 saat süren incelemelerinin ardından helikopterle Atatürk Havalimanı’na iniş yapan Kadir Topbaş, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Topbaş, “Havadan da bölgeyi inceledik. Gördüğünü gibi birçok ev ve tarım alanları su altında kaldı. Bu bölgeler, beklediğimizin ve tahmin ettiğimizin çok çok üstünde yağış aldı. Yaşanan olayın tek teselli edici yanı (İstanbul’da)can kaybının olmaması” diye konuştu. Selden en çok etkilenen yerlerin Çatalca ve Silivri olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, bölgelere gerek belediye gerek kamu kurumlarının zamanında müdahale ettiğini söyledi.

Silivri’de selin bilançosu ağır oldu

Sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, tüm Silivri’de etkili oldu. Silivri Belediyesi’ne bağlı tüm ekiplerin alarma geçtiği ilçede, Belediye Başkanı Özcan Işıklar çalışmaları yerinde denetledi.

Tüm Trakya’yı etkisi altına alan sağanak yağışlar, Silivri’de büyük zarara neden oldu. Birçok ev ve işyeri sular altında kalırken, metrekareye 170 kilogram yağış düştüğü ifade edildi. Belediye Başkanı Özcan Işıklar, çalışmaları yerinde denetledi. Yoğun yağışların, son yıllarda yaşanan en büyük sel felaketine yol açtığını belirten Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçede çok ciddi hasarlar olduğunu söyledi. Silivri’de 900, Selimpaşa’da 800 ev ve işyerinin, 6 okul ve 2 hastanenin su baskınları nedeniyle zarar gördüğü, yaklaşık 200 arasın denize sürüklendiği ifade edildi. Öte yandan 3 evin, sağanak yağışa ve su baskınına dayanamayarak yıkıldığı kaydedildi.

Başkan Işıklar, daha önce yaşanan felaketlerden bugüne kadar hiçbir ders alınmamış olduğunun altını çizdi. Işıklar, “Yaşanan bu felaketin telafisi çok zor. 1 can kaybımız var ve 4 kişiden de hiçbir haber alınamadı. Yaşadığımız felaketten bir hafta önce Boğluca Deresi’nin temizliği yapılmış ve dere üzerindeki sazlar temizlenmişti. Eğer çalışma yapılmasaydı daha büyük bir facia ile karşı karşıya kalabilirdik. Aynı şekilde Tuzla Deresi’nin açılması da yağışlarda çok etkili oldu. Bundan önce yaşanan sel
baskınında Çamurlu Deresi’nin taşması büyük bir hasara yol açmıştı. Fakat şimdi Çamurlu Deresi’nde herhangi bir taşma meydana gelmedi” diye konuştu.

Ölçüm raporlarına göre, bugüne kadar ilçede en büyük yağışın görüldüğünü söyleyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Daha önceki sel felaketlerinden kat kat daha fazla bir hasar var. Yoğun yağışların Silivri’ye faturası ağır oldu. Yağışlar özellikle Silivri merkezde ve Selimpaşa’da etkili oldu. Silivri bunlara layık değil. Silivri afet bölgesi olarak değil; turizmiyle, sanayisi ve kültürel faaliyetleriyle anılmalıydı. Silivri bugüne kadar alt yapı sorunları aşılmayacak durumda bırakılmıştır.

Yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı ve çok ciddi hasarlar meydana geldi. Hasar tespit çalışmaları başlatıldı. İlçemizin ciddi şekilde desteğe ihtiyacı var. Özellikle valimize ve büyükşehir belediye başkanımıza katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Hükümetimizin yeterli desteği vereceğine inanıyoruz” dedi.
Silivri Belediyesi, Silivri Kaymakamlığı ve Afet Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle sel felaketi sonrasında afetzedelere ilk müdahale gerçekleştirildi. Zarar gören vatandaşlara gıda, yatak, battaniye ve yastık dağıtımı yapıldı. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nden gelen “mobil büfe”den de, vatandaşlar yiyecek-içecek ihtiyaçlarını karşıladı.

Yaşanan sel felaketi sonrasında; İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlul Tamaylıgil, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin hem telefon görüşmeleriyle hem de ziyaretleriyle Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a geçmiş olsun dileklerini iletiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s