Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ÖLÜM TİMİ ÜLKÜCÜ MÜ?

Posted by almanyahaber Eylül 9, 2009

ergenekon kitapIğdır’da açılımı sabote etmek amacıyla Kürt işadamı ve siyasetçilere suikast planladıkları iddasıyla Ülkü Ocakları Başkanı Yalçın ile iki adamı gözaltına alındı. Ergenekon kapsamında ocak ayında gözaltına alınan ve Veli Küçük’e yakın olan Zafer Ağrıdağ’a yönelik teknik takibini sürdüren Iğdır Emniyeti, çok önemli bilgilere ulaştı. Ağrıdağ’ın kentte bir ölüm timi kurduğu belirlendi.

Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mücahit Yalçın ile Melekli Beldesi eski Ülkü Ocakları Başkanı Turan Çevik ve oğlu Kamil Çevik gözaltına alındı. Baskında suikast listesi ile bir silah da ele geçti. Iğdır polisi, siyasetçilere suikast hazırlığında olan üç kişilik bir ölüm timine yakaladı. Zanlılardan biri Küçük’ün eski askeri çıktı.

Iğdır’da biri eski iki ülkü ocağı başkanının evlerini basan polis siyasetçilere yönelik suikast planı yapan bir ‘ölüm timi’ni yakaladı. Evlerde ölüm listesiyle birlikte bir kalaşnikof marka tüfek ele geçirildi. Olayla ilgili olarak üç kişi tutuklanırken, bir kişi de aranıyor.

Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mücahit Yalçın ile Melekli Beldesi Ülkü Ocakları eski Başkanı Turan Çevik’in evlerine önceki gece operasyon düzenlendi. Evlerde yapılan aramada ele geçirilen belgelerde zanlıların hükümetin başlattığı demokratik açılım çalışmalarını sabote etmek için plan yaptıkları anlaşıldı. Belgeler arasında bulunan ve Kürt işadamları ile bazı siyasetçilerin adlarının yazılı olduğu kağıtların bir “ölüm listesi” olduğu değerlendirmesi yapıldı. Zanlıların hükümetin başlattığı Kürt açılımı çalışmalarını sabote etmek için suikast hazırlığı yaptıkları iddia edildi.

Operasyonun, 2000’de emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün yanında askerlik yapan, 31 Ocak 2009’da da Ergenekon soruşturması kapsamında Iğdır polisi tarafından gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Zafer Ağrıdağ’ın teknik takibi sonucu düzenlendiği belirtildi. Melekli Beldesi Eski Ülkü Ocakları Başkanı Turan Çevik’in evinde yapılan aramalarda bir adet Kalaşnikof marka tüfek ve çok sayıda mermi bulundu.

İsim listeleri ise Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mücahit Yalçın’ın evindeki belgeler arasında ele geçirildi. Zafer Ağrıdağ ile Turan Çevik’in uzun süredir teknik takipte olduğu, şahısların birbirleriyle şüpheli konuşmaları üzerine polisin harekete geçtiği öğrenildi. Gözaltına alınan Mücahit Yalçın, Turan Çevik ve oğlu Kamil Çevik sorgularının ardından Iğdır Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanarak Iğdır Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Zafer Ağrıdağı ise aranıyor.

Zafer Ağrıdağ 2000’de tutuklu Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün yanında askerlik yaptı. Zafer Ağrıdağ’ın evi 31 Ocak 2009’da polis tarafından Ergenekon soruşturması kapsamında basılmıştı. Evde yapılan aramalarda Ağrıdağ’ın Veli Küçük’ü övdüğü günlüklerine el konmuş ve daha sonra gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Daha önce Hrant Dink suikastı sonrası atılan ‘Hepimiz Ermeniyiz’ sloganını protesto etmek amacıyla, arkadaşı İsfandiyar Ekinci ile birlikte 2007 yılında İstanbul’a giden Zafer Ağrıdağ, Lapseki-Gelibolu seferini yapan gemiyi kaçırma planı yaparken ihbar üzerine polis tarafından yakalanmıştı.

Halit Öztürk/Taraf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s