Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRKİYE – ALMANYA İLİŞKİLERİ

Posted by almanyahaber Ocak 8, 2010

Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ‘in Almanya ile ilgili basın açıklaması: “Türkiye – Almanya İişkileri Tekrar Sıcak Bir Döneme Girmelidir”

Son yıllarda soğuk bir dönem yaşayan Türkiye – Almanya ilişkilerinin sürmesi üzerine Prof. Dr. Faruk Şen bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında kısaca şu görüşlere yer verildi:

“Özellikle Alman Dış İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Guido Westerwelle’nin Türkiye ziyareti, Alman koalisyon hükümetinin dış politikasına yeni bir başlangıç yapmasını sağlayabilir. Guido Westerwelle, Hür Demokratların başkanı olarak Türkiye’ye karşı önyargılı bir politika izlememiştir. Partisi de Türkiye ile tam üyelik görüşmelerinin devamına ağırlık vermektedir.

Geçtiğimiz hafta Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partinin (CSU)  genel kurulunda, Türkiye ile tam üyelik görüşmelerinin kesilmesinin istendiği bir dönemeçte Guido Westerwelle ve Alman Dış İşleri Bakanlığı yeni Müsteşarı Dr. Wolf – Ruthard Born’un  Türkiye’ye karşı sıcak bir politika izlediğini bilmekteyiz.

Türkiye – Almanya ilişkileri açısından bunun için altı nokta çok önemlidir; 2010 yılında Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler ve Alman Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirecek olmaları.

Almanya’da 2010 yılında güncel bir seçim olmamasından dolayı, politikacıların ve partilerin Türkiye’yi güncel konularda politik amaçlı kullanmayacak olmaları.

2014 yılında Türkiye ile tam üyeliğin gerçekleşmesi için, Türkiye Almanya’nın yakın desteğine ihtiyaç duyacaktır. Angela Merkel’in bakış açısını, Türkiye’ye sert bakan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile karıştırmamalıyız.

Türkiye 2014 yılında tam üye olamazsa, tam üyelik 2021 yılında başlayacak olan 7 yıllık yeni mali döneme kalacaktır. Türkiye’nin bu kadar bekleyecek sabrı kalmamıştır. Bu durumu da Alman politikacılar bilmektedirler.

Geçen yıl Schengen ülkelerinin Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’ya vize uygulamasını kaldırdıktan sonra bu yıl Türkiye’ye karşı uygulanan haksız vize uygulamasının da kaldırılması gerekmektedir.

Almanya kendi sınırları içinde yaşayan 2 milyon 700 bin Türk kökenli göçmen vatandaşlarını mutlu etmek istiyorsa, Türkiye’ye karşı daha sıcak bir politika izlemelidir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s