Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BAYRAK YAKMAYI YAKIŞTIRAMIYORUM

Posted by almanyahaber Nisan 29, 2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla oturma izni verilen, moya moya hastası Ermenistan vatandaşı Arthur Manukyan’ın annesi Hasmik Manukyan, “Bir tarafta burada Sayın Başbakanımız bize, hasta bir çocuğa yardım ediyor, öbür tarafta bayrak yakmayı yakıştıramıyorum” dedi.

Hasmik Manukyan, 22 yaşındaki oğlunun tedavisine Türkiye’de devam edebilmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, oğlu Arthur’la birlikte, Kurtuluş’ta yaşadıkları evin bahçesinde, soruları yanıtladı.

Manukyan, 2005 yılında Türkiye’ye geldiklerini, Arthur’un Kapalıçarşı’da bir kuyumcuda çalıştığını, kendisinin de bebek bakıcılığı yaptığını anlattı. Sık sık tekrarlayan baş ağrıları nedeniyle gittikleri Surp Pırgiç Hastanesi’nde Arthur’a beyin damar tıkanıklığına yol açan “moya moya” hastalığı teşhisi konulduğunu söyleyen Hasmik Manukyan, önce bu duruma inanamadığını, daha sonra yaptığı araştırmada bu hastalığın tedavisinin olmadığını öğrendi ğini dile getirdi.

Teşhisin ardından Arthur’un tedavisini yapmak üzere Ermenistan’a döndüklerini kaydeden Hasmik Manukyan, “Orada her yere başvurdum. Hatta Arthur, Almanya ile internetten iletişime girdi. Orada 15 bin avro gibi çok yüksek bir ücret istediler. Ona gücümüz yetmedi. Bunun üzere tekrar Türkiye’ye gelmeye karar verdik. Burada tanıdıklarımız çok diye düşündük” şeklinde konuştu.

Arthur için gereken ameliyatların her birinin 25-30 bin TL olduğunu ifade eden Manukyan, Ermeni Ortodoks Ruhani Meclis Başkanı ve Başpiskopos Aram Ateşyan ve Patrikhanenin kendilerine yardım ettiğini söyledi.

Beyin anjiyo ve ameliyatlarının Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapıldığını anlatan Manukyan, “Allah razı olsun doktorlarımızından, Halil Ak hocamdan. Arthur’u da çok seviyor” dedi.

Şimdiye kadar oturma izinleri olmadığı için tedirgin yaşadıklarını, ancak oturma izninin dün çıkmasının ardından, artık rahat rahat evden çıkıp gezebileceklerini söyleyen Manukyan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendim için değil, oğlum için korkuyordum. Vize yok ya. Arthur da burada tedavi görüyordu. Bir çevirme olur yolda, tedavisi yarım kalır. Ben orada yapayalnız ne yapacaktım? Kaçak gibi tedirgin yaşıyorduk. Bizim cemaat, Sayın Başbakanımıza uzun süre ikamet almak için başvurdu. Ama biz dün Sayın Hüseyin Ç apkın’la konuştuk. Gerekiyorsa biz vatandaş olmak istiyoruz. O işlemlere de dün başladılar. Bilmiyorum ne zaman verecekler, ama işlemlere başladılar. İki saat sonra telefon geldi Emniyet Müdürlüğünden bir numara verdiler, o numaradan takip edeceğiz.”

Hasmik Manukyan, “Sayın Başbakanımızın bu tavrı insanlık. İlk önce insanlık, çünkü kendisi de bir baba. Çoluk çocukları var. O da bir insan neticede. Sayın Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum, kimin imzası varsa. Sayın Canan Arıtman’ın.. Allah razı olsun onlardan. Bu iyilik benim için büyük bir sevinç. Yıllarca beklenen bir sevinç. Hiçbir zaman unutmayacağız. Çok sevindik ben de Arthur da” diye konuştu.

Annesinin Kars, babasının ise Beyrutlu olduğunu söyleyen Hasmik Manukyan, daha önce de ticaret amacıyla Türkiye’ye gelip gittiğini belirterek “Burada hiçbir zaman hiçbir kötülük görmedim. Çok ülkeler gezdim, Vietnam, Hindistan, Polonya… Ama en çok burada kalmayı tercih ettim. Buradaki sıcaklıktan, insanlıktan dolayı burayı tercih ettim” dedi.

Manukyan, “Biz bir örnek olalım. Ben ve oğlum. Kardeş gibi yaşayalım. Ermeni, Türk ayrım yapmayalım. Tamam bir şey oldu da… Olmaması daha iyiydi, ama olmuş artık önümüze bakalım. İsterim ki kardeş gibi yaşayalım. İsterim ki sınırları açsınlar. Ermeni halkı da buraya gelsin. Biz de oraya gidelim. Görsünler, birbirini tanısınlar. Burada çok insanlık gördüm. 10 senedir hemen hemen buradayım, hiç kimseden kötülük görmedim” diye konuştu.

Ermenistan’da Türk bayraklarının yakılmasına da çok üzü ldüğünü ifade eden Manukyan “Üzülüyorum, üzülmez miyim. Kardeş gibi yaşayalım isterim. Bir tarafta burada Sayın Başbakanımız yardım ediyor bize, hasta bir çocuğa, öbür tarafta bayrak yakmayı yakıştıramıyorum” ifadesini kullandı.

Arthur Manukyan da 5 sene önce geldiğinde işe başladığı Kapalıçarşı’da hem Ermeni hem Türk arkadaşlarının olduğunu belirterek, “Ben size alıştım art ık. Burayı seviyorum. Ermenistan’a da gitmek istiyorum tabii. Hem oraya, hem buraya. Türkiye’de benim bir şikayetim yok. Sadece burada kalmak istiyorum” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evlerine gelmesini isteyen Arthur, “Sayın Başbakanım bize bir kahve içmeye bekliyoruz. Başbakan’a yaptıkları iç in minnettarım” şeklinde konuştu.

Arthur, ameliyatla durumu iyiye giderse işe dönmeyi istediğini belirtti. Beşiktaş taraftarı olduğunu söyleyen Arthur, “Beşiktaşlı futbolcuları evlerinde görmek isteyip istemediğine” ilişkin bir soruya karşılık, “Ben maça gitmek istiyorum. Çok şükür elim ayağım yerinde. Onun için ben gideyim” diye konuştu.

2 Yanıt to “BAYRAK YAKMAYI YAKIŞTIRAMIYORUM”

  1. bayrak said

    Bayrak her yerde kullanılan farklı alanlarda ve farklı statülerde birinci derece önem arz eden, günümüzün olmazsa olmazıdır. Bu kavram artık sadece ülke ve kurum bayrağı olarak kullanılmamaktadır Her alanda ve her yerde karşımıza çıkan tanıtan ve dalgalanan , bir ömür boyu niteliklerin yaşantılatılarını sürdürebildiğini temsil eden gerçek bir kavramdır. bayrak sevgidir saygıdır bayrağa saygısı olmıyanın kendisine saygısı olmıyandır.

    • bayrak said

      Günümüzde bayrak gereksinim olan hemen hemen her yerde kullanılan farklı alanlarda ve farklı statülerde birinci derece önem arz eden, bayrak.gen.tr günümüzün olmazsa olmazıdır. Bu kavram artık sadece ülke ve kurum bayrağı olarak kullanılmamaktadır Her alanda ve her yerde karşımıza çıkan tanıtan ve dalgalanan , bir ömür boyu niteliklerin yaşantılatılarını sürdürebildiğini temsil eden gerçek bir kavramdır. Bayrak bazen bir dağın başında tek başına dalgalanan sessizliği bozan göklerin kahramanı , kimi zamanlarda bayrak sevincimizin pekiştiren gurur abidemiz , kimi zamanlarda bayrak önünde saygı duyduğumuz kimi zamanlarda tanıtım amaçlı , kimi yerlerde sınırları belirliyen , bazı yerlerde “bayrak” sınırları birleştiren, gölgesi altında güvenle yaşadığımız , sevgi saygı ve barışı barındıran bayraktır. Geçmişten bugüne değerini yitirmeyen sürekli güncel ve değer kazanan en büyük varlıklarımızdan biridir. Böyle kutsal bir varlığa sahip olabilmek için bayrak üretimi son derece önemlidir. http://www.bayrak.gen.trBizim için bayrağınız bayrağımızdır, mantığı ile çıktığımız bu yolda imalat ve üretimi bir sektör niteliğine taşıyarak sizler için üretimin en iyisini yakalamak gayes ile sürekli araştırma ve gelişim içinde olmayı bir görev bilinci ile çalışmaktayız. Bunun için bayrak kullanım alanlarını tek tek inceleyip çeşitli testlerden geçirdiğimiz bayrakları en iyi ve en kaliteli sonuçları elde ederek sizler için sunmaktayız. bu konuda http://www.bayrak.gen.tröncü bir bayrak firmasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s