Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRKİYE ALMANYA’DAN DAHA ZENGİN

Posted by almanyahaber Eylül 14, 2010

SEDAT AÇIKBAŞ

Aşağıda okuyacağınız habere göre; Türkiye Almanya’dan daha zengin.. Bir başka deyişle, Türkiye’de fakirlik sınırı meblağ olarak daha yüksek..

Siz haberi okumadan önce kısa bir karşılaştırma yapalım: Türkiye’de tek kişinin fakirlik sınırı 1472 lira.. Yani 1472 lirası olan, bir ay bu parayla ‘geçinebiliyor’..

470 lira kira olsa, artan 1000 lira ile tek kişinin geçinmesi ‘mümkün’..  

Gelelim Almanya’ya: Almanya’da devlet, fakirlik sınırını 359 euro + kira olarak belirlemiş.. Yani; hiçbir geliri olmayanlara devlet (sosyal daire) ayda 323 ilâ 359 euro artı kira ödüyor..

Tabii kira meselesini açmamız gerekiyor: Almanya’da tek kişi parası varsa istediği yerde, istediği evde oturabilir.. Eğer oturduğu ev bir kişinin ihtiyacından fazla ise (mesela 2-3 odalı ise) kira yardımı alamaz.

Tek odalı lüks bir konutta oturuyorsa, en fazla 400 eurosunu devlet karşılıyor.. Yani hem tek kişi, hem lüks, hem devlet yardımı birarada olmuyor.

Şimdi toparlayalım: 400 euro kira + 359 euro=759 euro..

1472 lira=800 euro (yaklaşık)..

Sadece etin AB ülkelerinden daha pahalı olduğu Türkiye’de tek kişinin fakirlik sınırı 800 euro; dünyanın üçüncü büyük ekonomisi (hatta önceki son 3 yılın dünya ihracat şampiyonu -750 milyar euro-) Almanya’da tek kişinin fakirlik sınırı 759 euro..

Birkaç fiyat kıyaslaması: Almanya’da bir ekmeğin fiyatı en az 1 euro,

domates en ucuz mevsimde 1.5 euro,

patates 1 euro,

iri salatalık tanesi 50 cent,

etin ortalama fiyatı; 6-9 euro, tavuk 3 euro, balık 3-8 euro,

sabit telefon aidatı 15 euro,

TV vergisi ayda 17 euro (sosyal yardım alanlar ödemiyor),

birkaç ay giyebileceğiniz bir ayakkabı 30-50 euro,

bir-iki yıl giyebileceğiniz takım elbisenin fiyatı 100-200 euro,

bir paket sigara 5 euro,

Türkçe günlük gazeteler 1 euro, Almanca bulvar gazeteleri 80 cent, ciddi gazeteler en az 1 euro 50 cent, dergiler ortalama 4 euro..    

Yorum size ait..

İşte de o haber:

Türkiye Kamu-Sen, Ağustos ayı için tek kişinin yoksulluk sınırını 1472, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırını 2930 lira olarak hesapladı.

Konfederasyon, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezince, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Ağustos 2010 fiyatlarına göre hazırlanan “asgari geçim endeksi” sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği biçimde beslenebilmesi için günlük 22,53 lira harcama yapması gerekiyor.

Bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 675,87 lira olurken, ortalama 1404,54 lira ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 48,12’sini oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerindeki konut giderleri ise bir memurun Ağustos ayı ortalama maaşının yüzde 34,39’una denk geldi.

Buna göre, bir memur, ortalama maaşının yüzde 82,51’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının yüzde 17,49’unu kullanıyor. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için ağustos ayı maaşından geriye 246 lira kalıyor.

Araştırmada, çalışan tek kişinin açlık sını rı ise 1124.34 olarak hesaplandı.

Reklamlar

Bir Yanıt to “TÜRKİYE ALMANYA’DAN DAHA ZENGİN”

  1. toplu maıl said

    Bu veriler ile beni Türk doktorlarına emanet ediniz…
    mailhane.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s