Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ADANA’DA ŞAKİR PAŞA KONAĞI ZAMANA DİRENİYOR

Posted by almanyahaber Kasım 15, 2010

RTV-MediaNet

MUSTAFA GÜNAL / ADANA – ÖZEL HABER –
Adana Havaalanı yakınlarındaki tarihi Şakir Paşa konağı, bugünkü görüntüsüyle tam bir harabeyi andırırken, binanın taşları, tuğlaları, harcı adeta zamana direniyor.

Hukuki sorun olduğu için de ne istimlak ne de restore edilebilen Atatürk’ün de 11 gün kaldığı binanın görüntüsü gerçekten içler acısı. Bina, 1998’de Ceyhan’da meydana gelen depremden de etkilenerek duvarları çatlamış ve hiçbir tamir görmemiş.

Adana muhabirimiz Mustafa Günal okuyucularımız için özel olarak Şakir Paşa konağına giderek binanın bugünkü içler acısı halini görüntüledi.

ADANA VALİSİ ŞAKİR PAŞA KİMDİR?

Osmanlı yönetiminin egemen kılmaya çalıştığı politikaları fazlaca dikkate almamak ile bilinen Vali Şakir Paşa, bu nedenden dolayı Osmanlı yönetiminden destek görmez. Daha çok kendi yerel imkanları ile hareket ettiği söylenen Şakir Paşa, zamanında “Hacı Seyit’in Bağı” olarak bilinen ve bugünkü adıyla Şakirpaşa olan semt girişine kendi adıyla anılan bir konak yaptırır.

Vilayetten konağına arabasıyla gidip gelen ve keyfine düşkün biri olarak bilinen Vali Şakir Paşa, 1886 yılında “Bağdat-Berlin Tren Hattı” tamamlandığı zaman konağına trenle gidip gelmeye karar verir.

Ancak istasyon olmadığı için konağın civarına geldiğinde imdat frenini çekerek durdurur treni. Daha sonra “Bu böyle olmayacak” diyerek, bugün Yeşilevler Mahallesi ile Şakirpaşa Mahalesi arasında bulunan yine kendi adıyla anılan Şakirpaşa istasyonunu yaptırır.

Ayrıca Ulu Önder Atatürk’te Kurtuluş Mücadelesi esnasında bu konakta kalıp o dönemde Atiye Yerdelen Hanımefendinin mülkiyetinde bulunan bu konakta önemli görüşmeler yapmıştır:

“Mustafa Kemal bir haftayı geçen temasları sonucunda kurtuluş için karamsar olmayan ve müsbet düşüncelere sahip kişileri 8 Kasım 1918 tarihinde Şakirpaşa’daki Aliye Hanım’a (Yerdelen) ait evde topladı . Bu toplantıya katılanlar şunlardı:

Fırka Komutanı Nihat Paşa (Anılmış) -daha sonra 2. Ordu Komutanı- Ceyhan Askeri Fırka Komutanı Remzi Bey Levazım Fırka Reisi Avni (Doğan) Askeri İmalathaneler Müdürü Ahmet Remzi Nalbantzade Ahmet Ramazanoğlu Kadri İsmail Safa (Özler) Mücavirzade Mustafa Efendi Merkez komutanı Hulusi (Akdağ) ve diğer bazı zevat idi.

Mustafa Kemal Paşa bu kişilerle son durumu görüştü ve 10 Kasım’da Adana’dan ayrılacağını belirterek düşman gelirse ne yapacaklarını sorarak; memleketin durumunu iyi görmediğini İtilaf Devletleri ile imzalanan mütareke hükümlerine bu devletlerin uymayacaklarını daha ağır şartlar altında memleketi ezeceklerini bu yüzden büyük felâkete maruz kalan memleketlerden birisi olan Adana’nın büyük zayiata uğrayacağını şimdiden işgal kuvvetlerine karşı koymak ve hazırlıkta bulunmak için aralarında bir teşkilat kurmalarını münasip yerlerde siper kazmalarını lazım gelen silah ve malzemenin tarafından temin edileceğini istikbali görür gibi söyledi. Zaten bu toplantı esnasında Mustafa Kemal’in kafasında vatanın nasıl kurtulacağına dair bir strateji oluşmuş ve bu stratejiyi halkla konuşarak daha da geliştirmişti.”

Reklamlar

2 Yanıt to “ADANA’DA ŞAKİR PAŞA KONAĞI ZAMANA DİRENİYOR”

  1. yalcin avci said

    ATAMİZİN MEMLEKETİN KURTULUSU İCİN GORUSMELER YAPTİGİ BU TARİHİ BİNAYİ KORUMAK VE RESTORE ETMEK İCİN GEREKLİ CABAYİ GOSTERELİM LUTFEN

  2. Anonim said

    ya bi git be ya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: