Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DP KADIN KOLLARI ‘KARALAR’ BAĞLADI

Posted by almanyahaber Aralık 5, 2010

Türk kadını, 5 Aralık 1934 tarihinde İsviçre dahil birçok Avrupa ülkesinde dahi olmayan haklara kavuştu. Ancak seçme ve seçilme hakkına kavuşan Türk kadını, bugün TBMM’de yaklaşık yüzde 8 oranında temsil ediliyor..

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu 5 Aralık günü münasebetiyle Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Avukat Ayşegül Dalkır Kahveci bir mesaj yayınladı. Av. Dalkır Kahveci’nin mesajında şu görüşlere yer verildi:

“Bundan sonra fiili eşitlik diyoruz..

76 yıl önce 5 Aralık 1934’de, Türk Kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştu. Bugün ise mecliste 550 milletvekilinin içerisinde kadınlarımız 46 vekil sayısı ile temsil edilmektedir.

Demokrasi tarihimiz boyunca maalesef kadının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil oranı ortalamasının % 2’yi (EDİTÖRÜN DÜZELTMESİ: Yaklaşık yüzde 8’i) geçmemesi demokrasimiz adına utanılacak bir durumdur. % 53’e ulaşan kadın nüfusumuzun mecliste temsil edilmiyor olması açısından siyasi parti liderleri bu utanç sebebi ile kadınların yüzüne hala nasıl bakabilmektedir.

Ülkemizde kadınlar olarak sadece seçimlerde hatırlanmamız haklarımızın birileri tarafından kullanılıyor olması bizlere sadece seçme hakkı gibi bir hak tanındığı şeklinde yanlış bir anlam çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Kanunla verilmiş olan seçme ve seçilme hakkımızın tüm siyasi partiler ve liderleri tarafından en kısa sürede kota vesaire gibi dolambaçlı laflar ve pozitif ayırımcılık benzeri Anayasal değişiklikler yerine “fiili eşitlik” çerçevesinde değerlendirilerek devletin tüm kademelerinde ve bürokraside uygulanmasını; 2011 yılında yapılacak olan genel seçimlerde fiili eşitlik çerçevesinde tüm partilerin gösterecek oldukları milletvekili adaylarının % 50 oran gibi bir oranla kadın adaylar olarak tespit edilmesini;

76 yıl önce verilen hakkımızın “FİİLİ EŞİTLİK” çerçevesinde çözümlenerek Parlamento ve bürokraside daha fazla kadının yer almasını diliyor ve seçilme hakkının şu ana kadar birileri tarafından gasp edilmiş olmasını Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı ve Başkanlık Divanı üyelerim adına kınıyorum. Kadın haklarında 76 yıl önce dünya ikincisi olan Türkiye , maalesef şu anda dünya ülkeleri arasında sondan onuncu sırada yer almaktadır.

Tüm Türkiye’deki kadınlarımızı seçimlerde seçilme hakkını fiili eşitlik çerçevesinde uygulayacak olan Demokrat çizgide buluşmaya ve siyaset sahnesinde sadece oyları ile değil, aktif olarak siyasete davet ediyoruz.. Anayasal seçme ve seçilme hakkımızı tam anlamı ile kullanmak üzere, tüm kadınlarımızın 5 Aralık Seçme ve Seçilme hakkı kutlu olsun..

Tüm Türkiye’ye saygı ve sevgilerimizle
Av. Ayşegül Dalkır Kahveci
Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: