Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

VELİBABA CEMEVİ’NE SALDIRIYA BÜYÜK TEPKİ

Posted by almanyahaber Aralık 27, 2010

Karacaören Köyü Velibaba Cem ve Kültürevi Sözcüsü Bektaş Ulusan, “Alevi açılımını gerçekleştirmeye çalışan siyasilerimizden ve emniyetten beklentimiz, biz metanetimizi korurken, biz sağ duyulu davranırken, kardeşlikten söz ederken onların da bu saldırının altında yatan gerçek nedenleri bulması, bulgularını kamuoyu ve Şahintepe halkıyla paylaşması, cemevimizin ve canlarımızın güvenliğini sağlamasıdır” dedi.

Başakşehir’deki Şahintepe Mahallesi’nde bulunan Karacaören Köyü Velibaba Cem ve Kültürevi’ne yapılan saldırıya ilişkin, cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması için toplanan gruplar, çeşitli sloganlar attı.

Burada cemevi yönetimi adına açıklama yapan Bektaş Ulusan, yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından cemevine taşlı, sopalı bir saldırıda bulunulduğunu ve bunun üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Ulusan, yaşanan olayın vahim ve düşündürücü olduğunu belirterek, “Bizler kim tarafından ve ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz bu saldırıya bir anlam verememekteyiz. Tarih boyunca olaylara metanetle yaklaşan bu toplum bugün de bu olay karşısında hiç bir şekilde şiddet eğilimi göstermemiştir, gö stermeyecektir. Burada kırılan camlar değil yüreğimizdir. Temennimiz odur ki yüreğimizi yakan bu olayın münferit saldırıdan öteye gitmemesidir” dedi.

Bu topraklarda inançlarının gereği sevgi, kardeşlik, barış duygularıyla yaşamayı ilke edinmiş ve Türk bayrağı altında ülkesine ve milletine bağlı kalmış, ‘incinsen de incitme’ felsefesiyle toplum düzenine dahil olmuş insanlar olduklarını bildiren Ulusan, şunları kaydetti: “Bugüne kadar bu ilkelere bağlı kalan bizler, acı da olsa Kahramanmaraş, Çorum, Sivas, Gazi ve bugün de Başakşehir’i yaşamaya zorunlu bırakılmış durumdayız.

Bunun acısı çok büyüktür. Bugün bizlere düşen yine aynı metanetle, aynı duygularla sakinliğimizi korumaktır. Şahintepe de yıllardır yaşadığım ız gibi kardeşçe yaşamayı sürdürmektir. Unutulmaması gereken bir şey vardır ki halkımızın gösterdiği bu anlayış, bu metanet insanlarımızı ayrıştırmaya götüren siyasilerimize de bir görev yüklemektedir.

Şahintepe Mahallesi, örnek bir modeldir. Bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışmasıysa buna izin vermeyeceğiz. Alevi açılımını gerçekleştirmeye çalışan siyasilerimizden ve emniyetten beklentimiz, biz metanetimizi korurken, biz sağ duyulu davranırken, kardeşlikten söz ederken onların da bu saldırının altında yatan gerçek nedenleri bulması, bulgularını kamuoyu ve Şahintepe halkıyla paylaşması, cemevimizin ve canlarımızın güvenliğini sağlamasıdır.”

Öte yandan, Şahintepe Mahallesi’nde yaşayan Alevi vatandaşlar, taşlanarak hasar gören cemevini ziyaret etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s