Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BRİTİSH AMERİCAN TOBACCO’DAN TÜRK GENÇLERİNE EĞİTİM FIRSATI

Posted by almanyahaber Ağustos 30, 2011

Almanya merkezinin Hamburg’da bulunduğu dünyanın ikinci büyük tütün ve tütün ürünleri şirketi British American Tobacco (BAT), Türk gençlerine meslek eğitimi için kapılarını açtı.

İki yıl kadar önce Tekel’in tütün bölümünü satın alan şirket, iyi derecede Türkçe ve Almanca bilen Türk gençlerini Dış Servis Satış Uzmanlığı alanında yetiştirecek.

BAT’ın Hamburg’daki merkezinde düzenlenen basın toplantısında meslek eğitimine yeni başlayan 22 yaşındaki Doğan Öztürk de tanıtıldı.

Basın toplantısına BAT Germany Personel Müdürü Thorsten Otto Lehthaus, BQM Uyum Bölümü Sorumlusu Hülya Eralp, BQM Basın Sözcüsü Janna Trauernicht ve BAT Germany’nin diğer temsilcileri katıldı.

İKİ DİLLİ ELEMAN TİCARETTE AVANTAJ

BAT şirketinin personel alımında strateji değişikliğine gittiklerini belirten Thorsten Otto – Lehthaus, Türk gençlerini istihdam etmelerinin şirketleri açısından ticari rekabette avantaj olduğunu kaydetti.

Müşterilerinin ve sigara ticareti yapanların çoğunun göçmen kökenli olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Thorsten Otto Lehthaus, “İki dilli satış elemanlarının avantajını değerlendirmek için göçmen kökenli personel alımına ağırlık verdik. Şirketimizde özel bir eğitim yeri açarak (İndustriekaufmann / frau-Aussendienst), iki dilli gençlere fırsat veriyoruz.” dedi.

Almanya’da meslek eğitimi için başvuran birçok Türk gencinin isimlerinden dolayı başvurularına bakılmadan gözardı edildiğine dikkat çeken Thorsten Otto Lehthaus, iyi derecede Türkçe ve Almanca bilen Türk gençlerine ihtiyaç duyduklarını ve bu meslek için geçerli şartlara uyanların kendilerine başvurmalarını söyledi. Lethaus’un açıklamasına göre; Realschule’yi iyi derece ile bitirip, meslek eğitimi için alınacak gençler 2 yıl boyunca Hamburg’da şirketin bünyesinde eğitilecek ve kendilerine Rhein-Main bölgesinde 1 yıllık iş sözleşmesi sunulacak. Başvuru, 15 Ekim tarihine kadar yapılabilecek.

Başvuru adresi şöyle: ausbildung@bat.de veya http://www.karriere.bat.de sitesi üzerinden..

Posta adresi: Britsh American Tobacco Germany GmbH, Alsterufer 4, 20354 Hamburg..

Telefon: 040- 33 42 41-338

HÜLYA ERALP: BİRÇOK İŞVEREN AVANTAJIN FARKINDA DEĞİL

Basın toplantısında konuşan göçmen kökenli gençlere meslek eğitimi konusunda yardımcı olan BQM Uyum Bölümü Sorumlusu Hülya Eralp, Türk gençlerinin meslekte değerlendirilmesi konusunda işverenlerin yeterli derecede bilinçli olmadığını, gençlerin başvurularının çok zor şarlarda kabul edildiğini söyledi. Yaklaşık 9 yıldır bu alanda faaliyet gösteren BQM’in gençlerin meslek eğitimi konusunda yardımcı olduğunu belirterek: “Hala birçok işveren iki dilli elemanların iş hayatında bir avantaj olduğunun farkında değil. BQM olarak göçmen kökenli gençleri işverenlere tanıtıyor ve meslek eğitimi almalarına yardımcı oluyoruz. British American Tobacco Germany 2012 yılında 8 göçmen kökenli gence eğitim imkanı verecek. Bunlardan 2’si de Türk olacak.” dedi.

DOĞAN ÖZTÜRK ÇOK MUTLU

Almanya doğumlu 22 yaşındaki Doğan Öztürk, bu yıl meslek eğitimi için British American Tobacco Germany’de işbaşı yaptı. Basın mensuplarının sorularını Türkçe ve Almanca olarak cevaplayan Öztürk, ismi ve soyismi nedeniyle başvurularına olumsuz cevap aldığını belirterek: “British American Tobacco Germany’de meslek eğitimi alacak olmaktan son derece mutluyum. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek meslek hayatımda başarılı olmak istiyorum. Ailemde ve çevremde Türkçe ve Almanca konuşulduğu için iki dilli olarak yetiştim. Bunun bir avantaj olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s