Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

MÖLLN KURBANLARI ANILDI

Posted by almanyahaber Kasım 27, 2011

Almanya’nın Hamburg kenti yakınlarındaki Mölln kasabasında 19 yıl önce 23 Kasım günü Alman ırkçılar tarafından kundaklanan binada yakılarak öldürülen Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz, Mölln’de düzenlenen hüzünlü bir etkinlikle anıldı.

Irkçılığa ve ırkçılara lanet yağan etkinlikler, Fatih Camii’nde akşam namazından sonra okunan mevlidle başladı. Anma etkinliğine Hamburg Başkonsolosumuz Devrim Öztürk ve ataşelerle Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, çeşitli kilise temsilcileri, çatı örgütü başkan ve temsilcileri katıldı.

Hamburg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Doç. Dr. Ömer Yılmaz Türkçe ve Almanca yaptığı konuşmada bir insanı öldürmenin tüm insanları öldürmesi anlamına geldiğini belirtti. Çok sayıda Almanın ve Belediye Başkanı’nın da ellerini açarak edilen dualara eşlik ettiği görüldü.

23 Kasım 1992 tarihinde saat 01.00 sıralarında kundaklanan, 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yangından sonra onarılarak ‘Bahide Arslan Haus’ adı verilen binanın önündeki törende de acılar tazelendi. Belediye Başkanı, ırkçılığın Almanya’nın yüzkarası olduğunu söyledi ve son olarak ortaya çıkan Türkiye kökenli esnaflara yönelik cinayetler sebebiyle bütün Türkler’den özür diledi.

Hamburg Başkonsolosumuz Devrim Öztürk de, esnaf cinayetlerine de değinerek bir konuşma yaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet’in mesajını okudu.

Yangında annesi, çocuğu ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan Almanca yaptığı konuşmada Mölln’de büyüdüğünü ve bu kasabada sevinç ve en büyük üzüntü dahil herşeyi yaşadığını ancak, kimseye kırgın olmadığını, sadece ailesini katleden ırkçılara öfke duyduğunu söyledi.

Törenler belediye binasının salonunda yapılan konuşmalarla sona erdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s