Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMAN VATANDAŞLIĞI / VIDEO

Posted by almanyahaber Ocak 31, 2012

 RTV-MEDIANET  
SEDAT AÇIKBAŞ – NAMIK KEMAL ALICI

Almanya’da bir zamanlar uyruk değiştirmek çok zor olduğu halde, eski kimliğini bırakıp, Alman vatandaşı olarak birçok haktan faydalanmak isteyenler oldukça çoktu. Şimdiye kadar yüzbinlerce Türkiye kökenli vatandaş, uyruk değiştirdi. Daha sonra uyruk değiştirmekten kaynaklanan birçok sorun ortaya çıktı.

Yeni Alman vatandaşları Türkiye’deki devlet dairelerinde işlerini göremez; mal-mülk alamaz oldu. Türkiye hükümetleri ‘mavi’, ‘pembe’ kartlarla bu tür sorunlara çözüm getirmek istediler ancak, devlet dairesindeki sıradan memurlar değil ama üst düzey müdürler bile böyle uygulamalardan habersizdi.

Mavi (veya daha sonra pembe) kartı gören müdür: “Benim böyle bir uygulamadan haberim yok!” diyerek başından savuyordu, eski Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını.. Yönetmelik veya yasa sayı/paragraf göstererek direnen eski vatandaşlarımız “Bugün git yarın gel!” taktiği ile oyalanıyor ve sayılı izin günleri devlet dairelerine gidip-gelmekle sona eriyordu.

Aslında bu ‘belayı’ başımıza Mesut Yılmaz açtı!..

Almanya’da yetişen Mesut Yılmaz, hükümette Başbakan olarak bulunduğu bir sırada ‘çifte vatandaşlık’ çözümü mevcutken bir yasa çıkararak ‘isteyen TC vatandaşlığından çıkabilir’ diye bir yasa çıkarttı. Tabi TC vatandaşı iken uyruk değiştiren ve ‘çifte vatandaş’ olan bütün insanların tüm emekleri boşa gitti.

Almanya’da Fas ve İran gibi bazı ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkamadıkları için, ‘çifte tâbiyet’ yani çifte pasaport taşıma hakkına sahipken, Türkiye kökenliler Mesut Yılmaz’ın bu marifetiyle TC vatandaşlıklarını bırakmak zorunda kaldılar. Prof. Dr. Hakkı Keskin’in yıllar süren emekleri, eski TC vatandaşlarının da tüm ümitleri de Yılmaz hükümeti sayesinde ‘sıfırlandı’..

Uyruk değiştirmek için ‘onur kırıcı’ Almanca ve Alman kültürü sorularına (333 sorudan en az 30 soru-artık ne çıkarsa bahtına) cevap vermek zorunda kalan vatandaşlar oldukça ezildi..

Bu nedenle de Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler çok çok azaldı. Tabi ki, tek sebep bu değil; ortada yapılan uygulamalar; nazi cinayyetleri var.. Alman kimliği alarak gerçek kimliğinizi gizleyemiyor; işlemlerinizde eski uygulamadan farklı birşey göremiyorsunuz. İsminizi dahi değiştirseniz; memur bir bakışta kara kafanızdan hemen yabancı hatta Türk olduğunuzu anlıyor ve (istisnalar hariç) hemen işlemleriniz yavaşlıyor..

Şu sıralarda yabancılara yakınlığıyla bilinen Hamburg Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Olaf Scholz (SPD), kentteki yabancı kökenli onbinlerce kişiye birer mektup göndererek, Alman vatandaşlığına davet etti. Biz de bu konuda vatandaşların fikirlerini aldık..

Vatandaşların cevapları haberimizde.. İyi seyirler..

Bir Yanıt to “ALMAN VATANDAŞLIĞI / VIDEO”

  1. ayfer kayikci said

    Bende Alman vatandasiyim malesef Türkiyeden emeklim geldi Türk vatandasi olmadigim icin emekli olamiyorum tekrar Türk vatandasligina gecmem gerekiyor ve Alman vatandasi oldugum süreyi emeklime saymiyorlar ben sadece zararini gördüm kimseye tavsiye etmem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s