Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA YENİ YASALAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Posted by almanyahaber Temmuz 3, 2012

Almanya’da 1 Temmuz tarihinden itibaren bazı yeni yasalar yürürlüğe girdi. Yasalar içinde; emeklilik maaşlarının yükseltilmesi, ucuz telefonlaşma, iki otomobile tek plaka gibi uygulamalar bulunuyor.

İşte değişen ve 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni yasalar:

Emeklilik: Yaklaşık 20 milyon emeklinin maaşlarına Doğu eyaletlerinde yüzde 2.26, Batı eyaletlerinde ise yüzde 2.18 oranında zam yapıldı. Bu oran şimdiye kadar yapılan zamların içinde en yüksek zam oranı oldu. Almanya, 2010 yılında emekli maaşlarına hiç zam yapmamıştı.

Araçların teknik muayenesi (TÜV – HU): Otomobil kullanmak, iki yılda bir yapılan araç teknik muayenesi kurallarına uyulmadığı taktirde pahalanıyor. Araç muayenesine iki ay gecikmeyle katılanlar alınan ücretin yüzde 20 daha fazlasını ödeyecek. Bu ceza zammı, KDV’siz 27.80 ilâ 43.50 euro arasında değişen harçlara uygulanacak. Bu da toplamda 5.56 ilâ 8.70 euro arasında değişen bir meblağa denk geliyor. Buna karşılık, TÜV veya HU damgası iki yıl için verilecek; yani iki ay gecikme, TÜV süresinden düşülmeyecek.

Tek plaka uygulaması: İki otomobili olanlar için daha az sigorta aidatı ödeme imkanı doğdu. Tabii ki, tek plaka iki otomobilde aynı zamanda kullanılamayacak.

AB ülkeleri ile ucuz konuşma: Cep telefonlarıyla AB üyesi ülkelerle konuşma ücretinin dakikası 35 centi geçmeyecek. SMS mesajları ise 11 centi geçmeyecek. Ayrıca internette sörf yapanların da ‘ödeme airbag’i olarak adlandırılan uygulamayla zarara uğramaları önlenecek.

Enerji danışmanlığı: Binalarını enerji tasarruflu ve çevreci bir şekilde restore etmek için enerji danışmanlığından bilgi alanlara daha fazla para ödenecek. Duble evlerde en az 400, üçerli konutlarda ise en fazla 500 euro bina sahiplerine ödenecek. Ayrıca; tasarruflu elektrik için 50 ve termografik araştırma danışmanlığı için 100 euro ödenecek. 1995 yılından önce inşaat izni alınan binalar için teşvik verilecek.

Silah kayıt: Şimdiye kadar 600 yerde kayıtlı bulunan izne tabi silahların kayıtları, tek merkezde toplanacak. Bu uygulamayla kimde hangi silah olduğu ve nereden satın aldığı tek işlemle ortaya çıkacak ve üreticisinden, silahın son sahibine kadar değiştirdiği el tespit edilebilecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s