Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AVRUPA’YA DÖNÜŞ BAŞLADI – KAPIKULE TIKANDI

Posted by almanyahaber Ağustos 30, 2012

1970’li ve 80’li hatta 1990’lı yıllarda sınır kapılarında izin sezonu yoğunluğu sebebiyle yaşanan kuyruk çilesi bitmiyor. Sınırdaki görevliler, Bulgaristan’dan kaynaklanan yoğunlaşmayı, fazla mesai ve gayretle azaltmaya çalışırken, bir an önce çalıştıkları ülkelere dönmek isteyen vatandaşlarımız da kuyrukta çile doldurmaya devam ediyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaşadıkları ülkelere dönmek üzere sabah erken saatlerde Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen gurbetçiler (Avrupa’daki Türkler), işlemlerini yaptırmalarının ardından, Bulgaristan’ın Kaptan Andreevo Sınır Kapısı’na giriş için beklemeye başladı.

Bulgaristan sınır kapısında bekleyenlerin sayısının artması üzerine Türk gümrüğünde de yoğunluk yaşandı.

Sıcak havada beklemek zorunda kalan gurbetçiler, zaman zaman araçlarının klaksonlarını çalarak, hızlı hizmet alamadıkları iddiasıyla Bulgar gümrük çalışanlarına tepki gösterdi.

Almanya’nın Hannover şehrinde yaşayan Nabi Çınar, tatilini memleketi. Giresun Görele’de geçirdikten sonra dönüş için yola çıktığını belirtti. Bir saattir kuyrukta beklediğini söyleyen Çınar, ”Kuyruk uzadı. Bulgaristan’da da 2-3 saat bekleriz. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz” dedi. Avusturya’da yaşayan Yakup Özdemir de gümrüklerde yaşanan yoğunluk nedeniyle zor duruma düştüklerini ifade etti.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan, son 12 saatte 2 bin 536 aracın çıkış yaptığını belirtti. Bu arada yurt dışına çıkış yapmak için gümrük sahası içerisinde bekleyen yaklaşık 800 otomobil, 1 kilometre kuyruk oluşturdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s