Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG BASIN BİRLİĞİ TKM’Yİ ZİYARET ETTİ

Posted by almanyahaber Eylül 14, 2012

Hamburg Türk Basın Birliği (HTBB) Yönetim Kurulu’nun çatı derneklerine yaptığı nezaket ziyaretleri proğramında, bu defa Almanya Türk Federasyonu çatısı altında hizmet veren Hamburg Türk Kültür Merkezi (TKM) vardı.

Hak Eşitliği Anlaşması’nda TKM dışlandı

Altona semtindeki Harkorstr’de bulunan Türk Kültür Merkezi’nde (TKM) gerçekleşen ziyarette, Başkan Mehmet Atak ile Yönetim Kurulu üyelerinden Rıza Atamtürk, Erdal Altuntaş ve Kadir Taçgın’dan oluşan Türk Basın Birliği heyeti, Türk Federasyonu çatısı altında hizmet veren Hamburg Türk Kültür Merkezi’nin Başkanı Alim Yılmaz ile yönetim kurulu üyelerinden Şeref Ünüvar (eski başkan), Sadık Güler, Hüseyin Berber, Orhan Uğur, Dindar Ayvaz, Ali Avcı ve Mehmet Alçın ile kurucu üyelerden Selçuk Han, Murat Erdal ve Hasan Temizöz tarafından ağırlandı.

BAŞKAN ALİM YILMAZ: Medya ile ilişkilerimiz güçlenmeli

TKM Başkanı Alim Yılmaz derneklerinin Almanya Türk Federasyon’unun faaliyete başlamasından bir yıl önce 1977’de kurulduğunu belirtirken “Daha sonra değişik yerlerde ve başka isimlerle hizmet veren derneğimiz 2009 yılından beri ve geçici adres olarak Harkortstr.’de faaliyetini sürdürmektedir” dedi.

Almanya genelinde 260 derneklerinin olduğuna vurgu yapan Yılmaz “Dernek olarak hac, umre, ramazan, cenaze fonu, kurban gibi dini kampanyaların yanısıra daha çok gençlerimize yönelik Türkiye’deki tarihi yerleri kapsayan kültür gezileri düzenliyoruz. Bunun dışında her yıl 3 Mayıs Türkçülük Bayramı, 4 Nisan’da kurucumuz Alpaslan Türkeş’i anma mevlidi ile 23 Nisan, 19 Mayıs ve Anneler günü kutlamalarımız da oluyor” dedi.

Başkan Alim Yılmaz, Hamburg’da ilk defa Türk medyası ile bir araya gelmiş olmaktan duydukları memnuniyeti de dile getirirken, dernek olarak son yıllarda nedense medya ile aralarında bir kopukluk olduğunu ve bundan sonra daha yakın işbirliği içinde olunmasını temenni etti.

HAK EŞİTLİĞİ ANLAŞMASI ve SENATO’YA SİTEM

HTBB Başkanı Mehmet Atak ise 2010 yılında kurulan derneğin 20 üyesi olduğunu ve kuruluşundan bu güne kadarki faaliyetleri hakkında genel bilgiler verdi. 21 Ekim’de TGH’daki ”Vatandaşlar soruyor yetkililer cevaplıyor” konulu açık oturum ile 13 Ocak’ta yapılacak ”Basın Şöleni ve ödül töreni” hakkında da açıklamalarda bulunarak, TKM yönetici ve üyelerini bu toplantılara davet etti.

Başkan Atak ile HTBB yöneticilerinden Erdal Altuntaş, Rıza Atatmtürk ve Kadir Taçgın, TKM’nin medya ile daha yakın temas kurarak, yaptığı etkinlikleri daha geniş kitlelere duyurmaları gerektiğini belirttiler.

Hamburg Senatosu ile dini kurum temsilcileri arasında yakında imzalanması beklenen ”Hak Eşitliği Anlaşması” üzerine yapılan konuşmalarda, TKM’nin neden bu anlaşmada yer almadığı sorusuna, TKM adına cevap veren eski başkanlardan Şeref Ünüvar “Biz İslam Şurası’nın kurucuları arasında yer almıştık. Fakat daha sonra bazı anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldık. Tüm dini cemaatlerle masaya oturulup da bizim dışlanmamız düşündürücüdür” dedi.

Devlet anlaşması kapsamında İslam din derslerinin Türkçe olarak verilmesini savunduklarından dolayı bu görüşmelerden uzak tutulduklarını tahmin ettiklerini söyleyen Ünüvar “Biz Türkçe‘de diretince bizi guruptan çıkarttılar. Biz fikrimizin arkasındayız ve Almanca din dersi verilmesi ilerde bazı sıkıntıları doğuracaktır” dedi.

Yönetim Kurulu üyesı Orhan Uğur ile kurucu üyelerden Selçuk Han ise, Hamburg Türk Kültür Merkezi’nin programında eskiden beri dini faaliyetlerin de yer aldığını ve halen Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Kiel ve Lübeck’de de camiler açılmasınarağmen, Alevi kesimin de içinde bulunduğu Hak Eşitliği Anlaşması gibi önemli bir dini projede TKM olarak Hamburg Senatosu’ınca muhatap alınmamanın üzüntüsünü yaşadıklarını söylediler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s