Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

MYANMAR’DA BURUK BAYRAM

Posted by almanyahaber Ekim 28, 2012

Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan Rohingya Müslümanlarına kurban eti dağıtıldı. Çocuklar minnettarlıklarını kağıtlara çizdikleri Türk bayrağı ile gösterdi.

Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletindeki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Rohingya Müslümanlarının kaldığı kamplara kurban bağışlarını ulaştırmaya çalışan Türk sivil yardım kuruluşu görevlilerinden bir grup, Kutupalong köyü yakınlarındaki kampa gizlice girmeyi başardı.

Bangladeş’te Cox’s Bazar’da kaldıkları otelde ülkenin güvenlik birimlerince yakın takibe alınan ve Arakan’dan gelen Rohingya Müslümanlarının kaldığı kamplara gitmelerine izin verilmeyen Türk sivil yardım kuruluşlarının görevlileri, bayramın ikinci gününde de güvenlik birimlerin takibinden kurtulmak için yoğun çaba sarfetti.

Anadolu Ajansı muhabirinin de aralarında olduğu, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Sadaka Taşı Derneği ve Almanya merkezli WEFA derneği ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) yetkililerinden oluşan grubunu üyeleri birbirinden ayrılarak, farklı güzergahlar üzerinden Myanmar sınırındaki Kutupalong köyü yakınlarında yer alan sığınmacı kampına girmeyi başardı.

”Türk heyeti geldi” sevinci

Baraka dahi denmesi güç yapıların 3-4 metrekarelik gözlerinde birkaç aile halinde yaşayan, çoğu zaman günlerce ağızlarına birkaç lokma dahi yiyecek koyamayan Rohingya Müslümanları, Türk heyetini görünce uzun süredir unuttukları tebessümleri yüzlerinde yeniden belirdi.

Türk yardım gönüllüleri, kuruluşlarına vekaletleri verilen kurbanların kesilmesini sağlayarak etleri süratle kamp sakinlerine paylaştırdı.

Çocukların bayram heyecanı

Ağır koşullar altında yaşayan kamp sakinleri, bir günü daha olabildiğince az sorunla geride bırakabilmek için elinden gelen çabayı gösteriyor. Geriye kalan birkaç kilo pirinçle bebeği için çorba kaynatmaya çalışan anneler, bir taraftan da muson yağmurlarının tahrip ettiği barakalarına yama yapmak için çamur karıyor.

Son aylarda yaşadıkları olaylar nedeniyle iyice karamsarlığa kapılan Rohingya Müslümanları, ibadetlerini sürdürerek ve zaman zaman Kur’an-ı Kerim okuyarak, her şeyin düzelmesi için sürekli dua ediyorlar.

Kamptaki sefalet ve çaresizliğe ayak uydurmayı en iyi başaranlar ise çocuklar. Anne babaları ve tüm yakınlarıyla katlandıkları acılara rağmen çocukların yüzünde halen bir parça da olsa tebessüm görebilmek, Türk yardım gönüllerine moral veriyor.

Ellerinde hiçbir şeyleri kalmasa da, çocuklar bayramın heyecanını yaşamak için özel çaba harcıyor. Topu topu birkaç parça olan kıyafetlerinden en temizini seçip giyen çocuklar, kurban yardımları ve kendilerini unutmadıkları için Türk heyetine teşekkür etmeyi ihmal etmiyor. Çocuklar minnettarlıklarını, kağıtlara çizdikleri Türkiye bayrağı ile ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s