Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ŞERAFETTİN ELÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Posted by almanyahaber Aralık 25, 2012

serafettin elciKADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, hayatını kaybetti. Ankara’da bir süredir kanser tedavisi gören Elçi, Ankara Medicana Hastanesinde vefat etti. Şerafettin Elçi, 2011 genel seçimlerinde Diyabakır’dan bağımsız milletvekili seçilip meclise girmişti. Elçi’nin, memleketi Şırnak’ın Cizre ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?

938 yılında Cizre’de doğdu. Tarım ve mahalli işlerle uğraşan bir ailenin çocuğuydu. Cumhuriyet döneminden önce geniş arazileri olan aile, arazileri Suriye sınırları içinde kalınca ekonomik sıkıntıya girdi.

İlk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de, Hukuk Fakültesi’ni ise 1955’te Ankara’da okudu. Diyarbakır’da avukatlık stajından sonra Cizre’de avukatlık yaptı. 12 Mart 1971 sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde 8 ay kaldı.

1977 genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Mardin Milletvekili seçildi.

1978 yılında 11’ler diye anılan grupla birlikte AP’den ayrılıp Bülent Ecevit liderliğindeki hükümete Bayındırlık Bakanı olarak katıldı. 12 Eylül 1980’den sonra beyanatları sebebiyle 30 ay cezaevinde kaldı. Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’nı ardından 3 Ocak 1997 tarihinde Demokratik Kitle Partisi’ni kurdu.

Parti, Anayasa Mahkemesi tarafından programında yer alan bazı görüşler sebebiyle devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı bulunarak 26 Şubat 1999 tarihinde kapatıldı.

Elçi, uzun yıllardır sürdürdüğü yeni bir siyasi parti kurma arayışlarını, 19 Aralık 2006 tarihinde KADEP’i kurarak tamamladı.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s