Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DAN EĞİTİME 4 MİLYAR EURO EK BÜTÇE

Posted by almanyahaber Nisan 22, 2013

bosna turk okuluAlmanya artan yüksek okul öğrenimi talebi karşısında duyarsız kalmadı. Eyaletler ve merkezi hükümet önümüzdeki dönemde 624 bin öğrencinin okuyabilmesi ve öğretmen eğitimi için 4 milyar euroluk yatırım yapma kararı aldı.

Ortak Bilim Konferansı’nda (GWK) eğitim konusu masaya yatırıldı. Almanya’nın yüksek öğrenimde 2015 yılına kadar en az 6 milyar euroluk ek bütçe ayırması gerektiğinin birçok rapor ve uzman görüşünde yer alması üzerine, merkezi hükümet ile eyalet hükümetleri arasında başlatılan çalışma, eğitime, 4 milyar euroluk ek bütçe getirdi.

Merkezî hükümet ile eyaletlerin anlaşmasına göre, önümüzdeki dönemde 624 bin öğrencinin yüksek öğrenim görebilmesi ve öğretmen eğitimi için 4 milyar euroluk bütçe ayrıldı. Bu bütçeden 2.2 milyarlık kısım, 2015 yılına kadar merkezî (federal) hükümetten gelecek. Bu arada ‘Bafög’ denilen devlet burslu eğitim konusunda uzlaşmaya varılamadı ancak, çalışmalar sürüyor.

ÖĞRETMEN EĞİTİMİ
Öte yanan, Almanya’da yüksek öğrenimde önemli ölçüde öğretmen açığı olduğu ve aldıkları eğitim kaliteleri de, GWK’nin toplantısında masaya yatırıldı. Varılan anlaşmaya göre, 2014 yılından itibaren 10 yıl boyunca ‘yüksek kaliteli’ öğretmen yetiştirilmesine ağırlık verilecek. 500 milyon euroluk destek ise Federal Eğitim Bakanlığı bütçesinden aktarılacak. Eğitim sertifikalarının tanınmasındaki karmaşık yapının da ortadan kaldırılması ve öğretmen sertifikalarının tanınması da kolaylaştırılacak. Bu konuda Rheinland Pfalz Eğitim Bakanı Doris Ahnen: “Bütçe sadece belirli yerlere değil, tüm eyaletler geneline yayılmalı. Bu bilimsel bir çalışma sonucu yapılmalı” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s