Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NPD NEDEN KAPATILAMIYOR?

Posted by almanyahaber Nisan 27, 2013

npd-flaggen_2Almanya’da ‘ırkçı parti’ kategorisinde değerlendirilen ve Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenen Alman Nasyonal Parti (NPD) ile ilgili kapatma tartışmaları alevlenirken, muhalefet partilerinin de kapatılmaya karşı oldukları ortaya çıktı.

2000’yılların başında yapılan kapatma girişiminin Anayasa Mahkemesi’nden dönmesi, iktidar ve anamuhalefet partilerini ürkütürken, sadece Sol Parti kapatma kararında ısrarını sürdürüyor. Kapatmaya karşı olanların bir diğer argümanı da; NPD, Alman ırkçılarının merkezi değil, sadece biraraya gelme noktası olması.

Ancak, konunun uzmanları, NPD içindeki ‘köstebeklerin’ bazı olayları yönlendirdiğinin ortaya çıkmasının Almanya’ya zarar verebileceği şeklinde değerlendiriyor. Bilindiği gibi, Anayasayı Koruma Dairesi’ne bağlı köstebeklerin, NPD’nin önemli organlarında yer aldıkları ve partinin eylem ve siyasetini yönlendirdikleri ortaya çıkmıştı. Bu arada, siyasetçilerin bir diğer endişesi de, NPD’nin kapatılması halinde partideki ırkçıların esnaf cinayetlerini işleyen Nazi terör örgütü NSU gibi yeraltına kayması. Bu siyasetçiler; NPD’nin izlenmesi ve NSU’nun yargılanması fikrinde.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s