Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA ÇARPICI ‘İSLAM DÜŞMANLIĞI’

Posted by almanyahaber Mayıs 4, 2013

irkci kolnAlman Bertelsmann Vakfı tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Almanların yarısı, İslamiyetin ülke için bir ‘tehdit’ oluşturduğuna inanıyor.

2010 yılında “İslam Almanya’ya aittir” diyerek büyük tepki gören eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un aksine Almanların büyük bir bölümünün İslamiyet’ten korktukları ve İslamiyeti Almanya için bir ‘tehdit’ olarak gördükleri ortaya çıktı.

Bertelsmann Vakfı tarafından ‘din monitörü’ başlığıyla yaptırılan araştırmaya göre; Almanların yüzde 51’i İslamiyeti, ülke için ‘tehdit’ olarak görüyor. Araştırmanın en ilginç yanı ise; Doğu’da hiçbir Müslümanın yaşamadığı bölgelerde bu oranın yüzde 57 olması. Araştırma, Almanya genelinde 14 bin kişi ve toplam 100 soru sorularak yapıldı.

CEVAPLAR ÇELİŞKİLİ
Araştırmanın sonuçlarına giriş yazısı yazan Bertelsmann Vakfı Başkanvekili Liz Mohn: “Din, insanların düşünce ve hareketlerine etki eden en önemli faktördür. Din, insanların yönünü belirler ve anlam katar” derken, kendilerine soru yöneltilenlerin yüzde 85’i, tüm dinlere karşı ‘açık’ olunması gerektiğini belirtti. Yüzde 60’ı da artan ‘din çeşitliliğinin’ bir ‘zenginlik’ olduğunu kaydetti. Ancak, toplamda deneklerin yüzde 64’ü dinlerin ‘çatışma sebebi’ olduğuna inanıyor. Dinlerin toplumlara ‘zenginlik’ kattığına inananlar, söz konusu İslamiyet olunca cevapları da; “İslamiyet, batı dünyasına (hıristiyanlığa) uymuyor (yakışmıyor)” şeklinde oldu. 2 bin kişiye sorulan bir sorunun cevabı da yüzde 19 ile: “Yahudiler Almanya için tehdit oluşturuyor” şeklinde oldu.

EN DİNDARLAR TÜRKLER
Bu arada, Almanya ve 12 ülkede deneklere ‘hangi ölçüde dindarsınız?’ şeklinde yönetilen soruya göre; Türkler’in yüzde 82’si; Brezilyalıların yüzde 74’ü, Hindistanlıların yüzde 70’i; ABD’lilerin yüzde 67’si; Almanların yüzde 57’si (Batı Alm. Yüzde 64); Sraillilerin yüzde 31’i; İsveçlilerin yüzde 28’i ‘dindar’. Öte yandan, ‘İslamafobi’ yani İslam düşmanlarının ve İslamiyeti ‘tehdit’ olarak algılayanların dağılımı da coğrafi konumlara göre değişiyor. İsrail’de bu oran yüzde 76’ya ulaşırken; İspanya’da yüzde 60; İsviçre’de yüzde 50; Güney Kore’de yüzde 16; ABD’de yüzde 42. Araştırmanın ‘ters sorusu’ ise hıristiyanlığın ‘tehdit’ oluşturup, oluşturmadığı yönündeydi. Türkiye’de deneklerin yüzde 32’si; İsrail’de ise yüzde 27’si hıristiyanlığı ‘tehdit’ olarak görüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s