Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TAŞKÖPRÜ CİNAYETİNDE DELİLLER GÖZARDI EDİLDİ

Posted by almanyahaber Mayıs 4, 2013

naziler oldurduIrkçı terör örgütü NSU’nun işlediği cinayetlerin aydınlatılmasında, soruşturmayı yürütenlerin yıllarca delilleri gözardı ettikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. 27 Haziran 2001 tarihinde Hamburg’da öldürülen Süleyman Taşköprü için senatoya verilen önergeyi inceleyen Eyalet İçişleri Komisyonu, cinayeti araştıran memurların yıllarca hiçbir şey yapmadan dosyayı kapattığı ve delilleri gözardı ettiği bilgilerine ulaştı.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün işlediği 10 cinayetten üçüncüsü olan Süleyman Taşköprü cinayeti konusunda gerekli işlemleri yapmayan yetkililer ise, şimdilik susuyor ve konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmıyor.

Süleyman Taşköprü, işlettiği manavda kafasına 3 kurşun sıkılarak öldürülmüş, polis eldeki dellileri araştırmak yerine yanlış iz sürerek sonunda dosyayı kapatmıştı. Tüm bunlar Hamburg Senatosu İçişleri Komisyonu tarafından detaylı olarak kaydedildi.

YANLIŞ İZ SÜRDÜLER
Binlerce sayfadan oluşan rapor ve protokol yazışmalarını inceleyen Komisyon’a göre; Süleyman Taşköprü cinayetinin ardından polis olay yerinde ve çevrede köpeklerle arama yaptı. Köpekler muhtemelen uyuşturucu ve bomba ararken, polis de yanlış zanlıların peşinden koştu. Bu yanlış yönde araştırmalar sürerken, NSU üçlüsü, diğer cinayetlerine devam etti. İlerleyen yıllarda Nazi teröristler 7 kişiyi daha aynı silahla katletti. Komisyonun kayıtlarına ayrıca; özellikle doğu eyaletlerindeki üst düzey yetkililerin de Nazi örgütlenmesine ve bahsi geçen Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe’ye yardım ettikleri de geçti. Taşköprü cinayeti hakkında açıklama yapmayan Hamburg Polis Teşkilatı, topu Karlsruhe’deki Federal Başsavcılığa atıyor; tüm açıklamaların Karlsruhe’den yapılacağını belirtiyor. Konu muhtemelen 6 Ma’ta başlayacak davada gündeme gelecek. Karlsruhe ise, detaylar hakkında açıklama yapılmayacağını duyurdu.

‘ŞÜPHELİ’ BABA
Oğlunun öldürüldüğü gün dükkandan çıkan iki kişiyi gö baba Ali Taşköprü’nün verdiği ifade ve şahısların eşgalleri gözardı edildiği gibi, acılı baba bir de ‘şüpheli’ olarak sorgulandı. Patlayıcı uzmanı polis köpeği ‘Roy’, olay sonrası çevrede bomba aradı. Not alınmış kağıtlar ve telefon numaralarına el konuldu. Dükkan çevresindeki bahçeler arandı, komşu firmada çalışanve bir düzineden fazla insanın ifadesine başvuruldu. Cinayet mahallinde bulunan iki boş kovan ile, cinayet silahı tespit edildi. Aynı silahla daha önce iki kişi öldürülmüş ve daha 7 kişi öldürülecekti. Taşköprü cinayeti silahının belirlenmesinin ardından, Münih Eyalet Kriminal Dairesi, Hamburg polis teşkilatına geçtiği faks ile daha önce aynı silahla iki kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Hamburg İçişleri Komisyonu’nun raporunda yetkililerin, cinayet zanlılarını maktülün çevresinde aramaları ağır hata olarak nitelendirildi ve eleştirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s