Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NAZİ SÜRTÜĞÜ’NE MAHKEME DARBESİ

Posted by almanyahaber Mayıs 13, 2013

beate zAlman medyasının ‘Nazi Gelini’ lakabını taktığı, ‘nazi sürtüğü’ ve NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe’nin ‘redd-i hakim’ talebi mahkemece reddedildi. Daha önce sanıklardan Ralf Wohlleben’in aynı yöndeki talebi reddedilmişti.

10 kişiyi öldürmek, bombalama, banka soygunu gibi suçlardan yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) nazi terör örgütü mensuplarının son dava manevrası, mahkemeyi etkilemeye yetmedi. Daha önce sanıklardan Ralf Wohlleben’in mahkeme hakiminin görevden alınması anlamına gelen ‘redd-i hakim’ talebinin mahkemece reddedilmesinin ardından davanın baş sanığı Beate Zschäpe’nin redd-i hâkim talebi de reddedildi.

Alman medyasında, Nazi terör örgütü mensuplarının bu dava taktiğinin ‘zaman kazanma’ ve ‘mahkemeyi itibarsızlaştırma’ üzerine kurulduğu ve mümkün olduğu kadar çok ‘sahne alarak’ ırkçı propaganda yapmayı hedeflediği şeklinde yorumlanıyor.

KALDIĞI YERDEN DEVAM
Almanya’da ‘asrın davası’nda Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, davanın baş sanığı Beate Zschaepe’nin avukatlarının verdiği reddi hakim talebinin incelendiği ve bu talebin ‘reddedilmesine’ karar verildiği belirtildi. Açıklamada, “Mahkeme hakimine güvensizlik söz konusu değildir” ifadesi kullanıldı. Davanın ilk gününde savunma avukatları reddi hakim taleplerinde bulunmuş, mahkeme heyeti talepleri görüşmek için bir sonraki duruşmayı 14 Mayıs’a ertelemişti. Dava ertelenen iki duruşmanın ardından, kaldığı yerden devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s