Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG TÜRK TOPLUMU’NUN SOLİNGEN MESAJI

Posted by almanyahaber Mayıs 29, 2013

nebahat gucluSolingen saldırısından günümüze 20 yıl geçti… Solingen’de Genç ailesine yapılan saldırı 20. yılını doldurdu. 90’lı yıllarda toplumun çok büyük kesimi Solingen ve benzeri ırkçı saldırılara maruz kalan kurbanlarla geniş dayanışma içinde olmuştu.

Üzülerek belirtmeliyiz ki, bu tür saldırılar günümüzde de azalmadan devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz şu günlerde devam eden ve NSU cinayetlerini yargılayan mahkeme süreci bu durumun en somut ve bir o kadar da üzücü kanıtıdır. Solingen saldırısından 20 yıl geçmiş olsa da malesef Almanya’nın hala bir ırkçılık sorunu vardır.

Polis teşkilatı ve Anayasayı Koruma Kurumu’nun NSU cinayetlerini açıklığa kavuşturma aşamasında kamuoyunun önünde düştüğü durum başka nasıl açıklanabilir?

Artık içinde yaşadığımız Alman toplumunda göçmenler toplumun tamamını temsil eden kamu veya özel bütün kurumlarda eşit şekilde temsil edilmelidir. Bir başka ifade ile Alman Toplumu artık Türk kökenli okul müdürlerine, Arap kökenli polis müdürlerine veya Afrika kökenli yönetim kurulu üyelerine alışmadığı sürece, gerçek anlamda eşitlikten söz edilemez. Bu tür gelişmeler istisna veya normal olmayan bir durum olarak kabul edildiği sürece ırkçılık ve yabancı düşmanlığının beslendiği zemin yok olmaz.

Bu durumu engellemek ve gerekli adımları atmak kamunun ve toplumun öncelikli hedefi olmalıdır.
Nebahat Güçlü – Başkan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s