Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

GEZİ PARKI DEPREMİ

Posted by almanyahaber Haziran 1, 2013

gezi02Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemler ve çatışmalar adeta deprem oluşturdu. Türkiye geneline yayılma istidadı gösteren olaylar, yurtdışındaki vatandaşlar tarafından da endişeyle izleniyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde, olaylar sırasında orantısız güç kullanan polis ve hükümet protesto edildi.

Gösterilere polisin müdahalesi Berlin ve Londra kentlerinde protesto edildi. Berlin”de göçmenlerin yoğun yaşadığı Kreuzberg semtinde toplanan çok sayıda vatandaş, İstanbul’da polisin göstericilere uyguladığı ‘orantısız gücü’ kınadı. Açıklamada; “Göstericilere karşı tüm aşırı ve orantısız güç kullanımı kınıyoruz” denildi.

Gösteride, “İstanbul ayağa kalk, Berlin”de yanınızda”, “İstanbul ile Sonuna Kadar Dayanışma” yazılı pankartlar taşındı. Bugün de Hamburg, Frankfurt, Londra ve Berlin olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde saldırıların protesto edileceği gösteriler yapılacağı bildirildi.

Öte yandan Hollanda’nın Amsterdam ve Belçika’nın Brüksel kentlerinde Taksim Gezi Parkı’nda yapılan eyleme destek olmak amacıyla protesto gösterisi düzenlenirken, New York, Boston, İngiltere’deki High Park ve Münih’te ise bugün gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.

Hamburglular grubu üyelerinin yaptıkları bir açıklamada ise, bugün yapılacak gösteriye “SAZ- SÖZ, TENCERE VE TAVAYLA GELELİM” çağrısı yapıldı.

Miting adresi: S Bahn Sternschanze tren istasyonu – Hamburg – Saat 17:00

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s