Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

GEZİ PARKI PLATFORMU ARINÇ’LA GÖRÜŞTÜ

Posted by almanyahaber Haziran 5, 2013

taksim olaylarBaşbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşen Gezi Parkı Platformu üyeleri görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: “Yaralı yurttaşlarımıza şifalar diliyoruz. Toplumu demokratik insan haklı talepleri barışçıl şekilde ortaya konmasına karşı şiddet baskı ve yasakçı uygulamalar devam etmektedir.

Böyle bir süreçte hepinizin yakından izlediği gibi sürecin diyalog ortamında çözülmesi yönünde bir takım açıklamalar beklediğimiz bir aşamada sayın Başbakan kamuoyumuza bir açıklama yapmıştır.

Bu açıklamada kamuoyunun beklentileri barışın demokrasinin ve toplum taleplerinin karşılanması yönünde olurken ne yazık ki başbakan iç savaşı çağrıştıran ve topluma hakaret anlamında bir takım ifadelerde bulunmuştur. İşte bu ifadelerden sonra toplumsal tepki çığ gibi büyümüştür. Gezi Parkı’nda başlayan bir süreç 81 ilde demokratik taleplerin birikmiş sorunlarla ilgili beklentilerin dile getirilmesine dönüşmüştür. Bizler, Taksim Dayanışması olarak içinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak toplumumuzun taleplerini hükümete iletmek için bizatihi Taksim Dayanışması Bileşenleri ve Yurttaşlar tarafından görevlendirildik.

Ortak talepleri dile getiren bir belgeyi hükümet adına Sayın Bülent Arınç’a teslim etmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki toplumsal tepkilerin nasıl seyredeceği hükümetin atacağı adımlar tayin edici olacaktır. Yaptığımız görüşmede Sayın Arınç dün yaptığı açıklamaların benzeri niteliğinde düşüncelerini ifade etmiştir. Bizler açıklamalarımızda yer alan toplumumuzun ortak beklentileri ortak talepleri olan hususları sizlere sunacağız.

4 Yurttaşımız gözünü biber gazı sebebiyle kaybetmiştir. Bu tablo çok ciddidir vahimdir. İnsan ölümlerinden bahsediyloruz. Bir an için herkesin bu vicdani duyarlılığa medyasıyla hükümetiyle sahip çıkmasını bekliyoruz. Tek bir yurttaşımızın burnunun kanamamasını istiyoruz.

TAKSİM PLATFORMU’NUN HÜKÜMETE İLETTİĞİ 7 MADDDELİK TALEP LİSTESİ:

Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı’na topçu kışlası veya başka bir yapı yapılmayacağının açıklanmasını,

AKM’nin yıkımından vazgeçilmesini,

Başta İstanbul, Ankara ve Hatay valileri ve emniyet müdürleri olmak üzere olayların yaşanmasına neden olan sorumluların görevden alınmasını,

Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanımının yasaklanmasını,

Gösterilere katılan ve gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını,

1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Tükiye’deki tüm meydanlarda toplantı, gösteri yasaklarına son verilmesini,

İfade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Tepkilerinin içeriğinin ruhunun yetkililer tarafından fark edilmesini istiyoruz. Yaşananları marjinallikle nitelendirmek anlamamak anlamına gelir. Yükselen bu tepkinin içeriğini 3. köprü, 3. havalimanı ve HES’ler olmak üzere ekolojik değerlerinin talanına nedendir. Kadın bedeninin üzerinde hüküm süren muhafazakar isyanın, baskılara karşı direncin THY olmak üzere tüm hak sahiplerinin üzerindeki gaspın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.

Gaz bombalarıyla halkımız tehdit halkındadır. Kaybettiğimiz yurttaşlarımız var.

2319 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye genelinde 4000 yaralının olduğunu düşünüyoruz. Biber gazı fişeklerinin mermi gibi kullanılmasından dolayı olmuştur.

Taksim Gezi Parkı’na herkes sahip çıkmıştır. Hayatında hiç Gezi Parkı’nı görmemiş kimseler tarafından bu eyleme sahip çıkılmıştır.

Biz toplumsal iklimin oluşturulması için çalışmalar içindeyiz. İktidarın toplum talepleri karşısında somut adım atması önemlidir. Bizler sadece yurttaş olarak özverili çabalar içindeyiz. Bütün taleplerimizi demokratik şekilde almak için söylemeye devam edeceğiz. Bizler mücadelemize devam edeceğiz”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s