Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

REYHANLI BOMBACISI İTİRAF ETTİ

Posted by almanyahaber Haziran 14, 2013

reyhanli bombacisiReyhanlı saldırılarının bir numaralı zanlısı Nasır Eskiocak’ın suçunu itiraf ettiği ve nasıl yakalandığı açıklandı. Emniyet, 8 Haziran günü aranan bir bombacının Yayladağı sınırından Suriye’ye geçeceği yönünde bir istihbarat aldı. Polis, takibe başlarken Eskiocak, 10 Haziran saat 23.00’te Güveççi Köyü’nden illegal olarak Suriye’ye geçti.

Tam bu sırada operasyon düğmesine basıldı. Takipteki özel ekip caniyi kıskıvrak yakaladı. Hatay Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde sorguya alınan Eskiocak, Suriye Gizli Servisi El-Muhaberat’taki bağlantıları hakkında detaylı bilgi verdi.

Saldırı emrini El-Muhaberat’tan önemli bir yöneticinin verdiği anlatan Nasır Eskiocak şöyle konuştu: “Uzun bir süredir Hatay’da El-Muhaberat’a bağlı faaliyet yürütüyorum. Gizli Servis’in bölgedeki ajanlarından biriyim. Reyhanlı’da eylem talimatını El-Muhaberat verdi, ben de gerçekleştirdim. Eylemi bütün yönleriyle ben organize ettim. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planladım. Saldırı yapılacak bölgenin keşfini ben yaptım, bombalı minibüslerin şoförlerini de bizzat ayarladım”

HEDEFİNDE CAMİ VE AVM’LER VARDI

Büyük patlamadan sonra ajanların kendisini Suriye’ye kaçırdığını belirten Eskiocak, şunları söyledi: “Bir süre El-Muhaberat’ın himayesinde gizlendim. Türkiye’de yeni saldırılar gerçekleştirmem için emir verildi. Ankara, Konya ve Hatay’da benzer bombalı eylemler planladım.

Yakalanmasaydım bu üç şehirde ses getirici ve sivil halkı hedef alıcı yeni bombalı saldırılar düzenleyecektim. Daha önce Ankara ve Konya’da keşif yapmıştım. Talimatta sivil halkı hedef almam ve çok zayiat verdirmem istenmişti. Bu yüzden halkın yoğun olarak bulunduğu AVM ve cami gibi yerleri havaya uçuracaktım.”

BOMBA KAYIKLARLA GELDİ

Saldırıda kullanılan patlayıcıların 10’ar kiloluk çuvallar halinde Lazkiye’den Yayladığı’na kayıklarla getirildiğini öne süren Eskiocak, “Bombaların naklini El-Muhaberat sağladı. Patlayıcıları teslim alıp satın aldığımız minibüslerin zula bölümlerine yükledik” dedi. Reyhanlı saldırılarının bir numaralı zanlısı, THKP-C/Acilciler terör örgütü ve lideri Mihraç Ural’la hiçbir ilgisinin olmadığını, bu eylemde Ural’ın bir rolünün olmadığını öne sürdü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s