Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMAN TOPLUMU SEBEPSİZ KORKUYOR

Posted by almanyahaber Haziran 17, 2013

korku01SPD’nin toplantısında konuşan Prof. Klaus Bade, Alman toplumunun gereksiz yere bir İslam korkusu yaşadığını ve bunun neden olduğunu kendilerinin de anlamadığını söyledi.

Sedat Açıkbaş
KORKUNUN SEBEBİNİ BİLMİYORLAR
HAMBURG – Göç ve Çeşitlilik İçin Federal Çalışma Grubu’nun Almanya genelinde hizmete girdiğini ve kendisinin Başkanlığa, Başkan Yardımcılığına da Ali Rıza Şimşek’in seçildiğini açıklayan SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, grubun düzenlediği senenin ikinci toplantısında aktüel konuları değerlendireceklerini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Teşkilatı’nın düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katılan yazar Prof. Klaus Bade, NSU cinayetleriyle Almanya’da ırkçılığı, Breivik cinayetlerini ve İslam korkusunu masaya yatırdı. Mizahi anlatımıyla ırkçılığı yerden yere vuran Prof. Bade, Avrupalıların, özellikle de Almanların büyük bir İslam korkusu yaşadıklarını belirterek: “Bir araştırmada, deneklerin çoğu, (Sokakta, başörtülü kadınlar görünce korkuyorum. Sebebini ben de bilmiyorum) diye cevaplıyor” şeklinde konuşarak, boş korkuların, toplumda önyargıların yaygınlaşmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

BREIVIK’İN HEDEFİ DEVLETTİ
NSU terör örgütü ve Dresden’de mahkemede Rus asıllı Alman tarafından öldürülen Mısırlı Şerbini cinayetlerini ırkçılardaki örgütlenme ve nefretin tavan yapması olarak algılamak gerektiğine dikkat çeken Prof. Bade: “77 kişinin katili Breivik, neden doğrudan Müslümanları veya diğer yabancıları hedef seçmedi dersiniz? Breivik’in hedefi devletti, devletin kurumlarına gözdağı vermek, onları korkutmaktı. Önce devletin binalarında bombaları patlattı sonra Sosyal Demokrat Parti’nin Utoya’daki gençlik kampını bastı. Breivik’e göre, önce devletin ve yabancılara sahip çıkan kurumların temizlenmesi, korkutulması gerekti. Yabancıları bir şekilde zaten temizlerlerdi. Breivik, bu şekilde diğer Hıristiyan ülkelerdeki ırkçı yandaşlarına da mesaj vermek istedi” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s