Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HERKES BİRBİRİNİ DİNLİYOR VE İZLİYOR

Posted by almanyahaber Temmuz 1, 2013

telefon logoapk-internetAmerikan istihbaratının, Washington’daki ve Birleşmiş Milletler merkezindeki Avrupa Birliği (AB) ofislerine dinleme böcekleri yerleştirdiği ifade edildi. Almanya’da yayınlanan Der Spiegel dergisinin haberine göre, ABD’nin küresel düzeyde kurduğu dinleme ve izleme ağını deşifre eden eski CIA ajanı Edward Snowden’ın, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun AB’ye yönelik casusluk faaliyetlerini gösteren belgeleri ortaya çıkardı.

Snowden’ın Der Spiegel’e sağladığı belgelere göre ABD Ulusal Güvenlik Kurumu, AB’yi ‘hedef’ olarak adlandırmış. Amerikalı ajanlar, ABD’nin başkenti Washington’daki ve New York’ta bulunan BM merkezindeki AB temsilciliklerine dinleme böcekleri yerleştirmiş ancak casusluk faaliyetleri bununla sınırlı kalmamış. 

BİLGİSAYARLARA SIZMIŞLAR
Temsilciliklerdeki bilgisayarlara da giren ABD Ulusal Güvenlik Kurumu, AB personelinin e-mail yazışmalarını ve bilgisayarlardaki dosyaları incelemiş.

Haberin ardından Reuters ajansına konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, iddialara ilişkin Amerikalı yetkililerden hızlı bir şekilde kapsamlı bir açıklama beklediğini ifade etti. Schulz, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD makamlarının AB ofislerinde casusluk iddiasından derin endişe duydum ve şoke oldum. İddialar doğruysa AB-ABD ilişkilerine ağır etkisi olacak son derece ciddi bir meseledir. AP adına iddialarla ilgili ABD makamlarından tam izahat ve hızlı şekilde daha fazla bilgi vermelerini talep ediyorum” ifadesini kullandı.

EN ÇOK ALMANYA DİNLENMİŞ

Der Spiegel, ABD’nin dünya çapında kurduğu dinleme ve izleme ağında ise Avrupa ülkeleri arasında en çok Almanya’nın hedef olduğunu aktardı. Habere göre raporlarda Almanya, ‘üçüncü sınıf ortak’ olarak tanımlanmış.

Bu, ABD’nin, Almanya’yı, Çin, Irak ve Suudi Arabistan’la eşdeğer gördüğünü gösteriyor. Amerikan istihbaratının, günde ortalama Almanya’daki 20 milyon telefon görüşmesini ve 10 milyon internet bağlantısını takip ettiği de yine haber de yer bulan dikkat çekici bilgilerden. TÜRKİYE GAZETESİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s