Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ATİB, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KATLİÂMI KINADI

Posted by almanyahaber Temmuz 5, 2013

atib2dogu turkistan logoATİB Basın Bildirisi
Doğu Türkistan’da Asimilasyona ve Devlet Terörüne Son Verilmeli…
Doğu Türkistan’da Çin devletinin uyguladığı asimilasyon politikası ve devlet destekli terör, Avrupa ülkelerinde yaşayan biz Türkleri/ Müslümanları endişeye sevk etmektedir. Çin Halk Cumhuriyetinin 1949 yılında işgal ettiği ve bu süreden beri şiddetin, zulmün ve asimilasyonun her türlüsünü reva gördüğü Doğu Türkistan’da, Çinli güvenlik güçlerinin keyfi tutum ve davranışları neticesinde yine çatışma meydana gelmiş, çatışma sonucu 27 kişi hayatını kaybetmiştir.

Çin Hükümeti, Doğu Türkistan halkı üzerinde etnik temizlik yapmak ve bölge halkını sindirmekten derhal vazgeçmelidir! Geçmişte birçok isim adı altında Uygurlar etnik temizlik kampanyalarına tabi tutulmuş bunun neticesinde binlerce Uygur Türkü idam edilmiş veya hapishanelerde hayatını kaybetmiştir.

Yerel yöneticilerin özellikle güvenlik güçlerinin Han Çinlisi olmayan unsurlara yönelik sergiledikleri haksızlık ve aşağılama gibi hakaretimsi davranışlardan ve keyfi baskılardan kaynaklanan olayların tüm bölgeye yayılacağı endişesi içindeyiz.

Bölgede yaşayan halkın sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması, bölgedeki halkın dini ve milli kimliklerinin korunması ve sosyal ve ekonomik ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması ile mümkün olacağı gerçeği unutulmamalıdır.

ATİB olarak, Pekin Yönetimi’ni Doğu Türkistan halkının hak ve hukuklarına saygı göstermeye davet ediyoruz. Ayrıca başta Türkiye olmak üzere, BM’i, Türk Cumhuriyetleri’ni, İslam Konferansı’nı arabuluculuk girişiminde bulunmasını bekliyoruz. Ayrıca problemlerin gündeme getirilmesi, çözüm bulunması ve yerinde tesbiri için, Doğu Türkistanlı kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir heyetin bölgeye girişine izin verilmesi gerekir. Bu heyetin bölgede yapacağı temasların huzur ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını ümit ediyoruz.

Doğu Türkistan’ın Turfan şehrinde vuku bulan çatışma ne yazık ki geçmişte yaşanan kötü olayların yeniden yaşanabileceğinin endişesini akıllarımıza getirmektedir. 2009 yılında Urumçi’de olanlar buna en yakın ve en basit örnek olarak durmaktadır. Şiddet ve şiddetin her türlüsünden uzak durma gayretinde olan Uygurlar Çin’in amansız ve acımasız politikaları nedeni ile yaşam mücadelesi vermektedir.

Çin devletinin ve özellikle Doğu Türkistan’da Komünist Parti tarafından seçilerek göreve getirilen kişilerin şahsi tutumları neticesinde Doğu Türkistan’da yaşanan huzursuzluk gün geçerek artmaktadır. Güvenlik güçlerinden başlayarak devletin her kademesinde keyfi tutum ve uygulamalar bölge halkında zaman, zaman istenmeyen infial ve neticesinde şiddet eylemlerine neden olmaktadır. Biz Doğu Türkistan adına dünya kamuoyunu bilgilendiren sivil toplum kuruluşlarının en çok endişe duyduğu ise geçmişte yaşanan etnik temizliğin yeniden yaşanmasıdır.ATİB olarak,Turfan bölgesinde yaşanan olayların takipçisi olamaya devam edeceğiz. Bölgeden alınan en küçük bir bilgiyi kamuoyuyla paylaşarak, Doğu Türkistan halkının hakkını koruma gayretinde olacağız. Yaşanan çatışmada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize ALLAH’tan rahmet dileriz.
Tibyan Taşkın ATİB Gn. Bşk.Yrd.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s