Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AVRUPALI ÜLKÜCÜLER’DEN ERDOĞAN’A DESTEK

Posted by almanyahaber Temmuz 7, 2013

ulkuculer dusseldorf mitingiAvrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Düssseldorf kentindeki Rheinpark’ta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için “Demokrasiye Saygı Mitingi” düzenledi. Miting alanına ‘Dik dur eğilme, ülkücüler seninle” pankarıyla gelen bir grup ülkücü alkışlarla karşılandı. Kendi pankartlarıyla gelen ülkücüler Başbakan Erdoğan’a destek verdi.

Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yaşayan 50 bin kadar Türk, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek olmak için Almanya’nın Düsseldorf kentinde buluştu.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen “Demokrasiye Saygı Mitingi” için Fransa, İsviçre, Belçika ve Hollanda’daki gurbetçiler, otobüslerle adeta Düsseldorf’a akın etti.

Ren Nehri kenarındaki Rhein Park adlı büyük alanda toplanan Avrupalı Türkler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek sloganları.

Miting alanında ülkücü gençlerin verdiği destek dikkati çekti. Bir grup ülkücü genç ”Dik dur eğilme, Ülkücüler seninle” yazılı pankart ve üç hilalli bayrak açtı.

Adeta şölen havasında geçen miting, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle İstanbul’dan Düsseldorf’taki kalabalığa hitap etmesinin ardından sona erdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, UETD tarafından düzenlenen “Demokrasiye Saygı Mitingi’” sayesinde ile Avrupalı Türklerin Türkiye’nin yükselişine sahip çıktıklarını söyledi.

Külünk, Avrupalı Türklerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktıklarını vurgulayarak, “Neden? Çünkü 10 yılda AK Parti iktidarıyla Türkiye’nin nereden nereye geldiğini en iyi buradaki kardeşlerimiz biliyor” dedi.

Düsseldorf’tan hem Türkiye’ye hem Avrupalı siyasetçilere önemli bir mesaj verildiğini belirten Külünk, “Avrupa’da hem siyasal hem de sosyal iktisadi anlamda ciddi anlamda bir gerçeğiz. ‘Türkiye Avrupa’ya ait değil’ deniliyor. Dünyanın kendi doğallığı bu iddiayı zaten yok sayıyor. Biz Avrupa’nın gerçeğiyiz’” diye konuştu.

Avrupa’daki Türklerin bugün bir kez daha, “Biz, Avrupalıyız. Avrupa’yı bizsiz düşünemezsiniz. Biz, Avrupa değerlerinin farkındayız. İnsan hakları, özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi konuların hem sahibi ve takipçisiyiz” dediklerini vurgulayan Külünk, Türk vatandaşlarının Avrupalı siyasetçilere “Sokakta kırandan, dökenden medet umuyorsunuz’” diye mesaj verdiğini de söyledi.

Avrupalı Türklerin Avrupa’ya verdiği mesajın yanında diğer taraftan da Türkiye’ye “Ey Türkiye’de sandıktan çıkmış, milletin iradesini temsil eden iktidara karşı demokratik olmayan yollarla darbe teşebbüsü bulunanlar. Biz, buradan hayır diyoruz’’ dediklerini aktaran Külünk, Almanya’nın son yıllarda böyle görkemli bir sivil toplum hareketi görmediğini dile getirerek, bu nedenle UETD’ ye teşekkür etti.

Demokrasiye Saygı Mitingi için İsviçre’den gelen Sahra Sevinç de Düsseldorf’ta böyle bir kalabalık beklemediğini ve alanı dolduranların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında olduklarını gösterdiğini söyledi.

Sevinç, “Başbakanımıza çok güzel bir mesaj yolladık. Avrupalı Türkler olarak Başbakanın arkasındayız. Dik durup eğilmeyeceğiz ve Başbakanımızın arkasında destek olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Mitinge Köln’den katılan Asiye Bilgin ise Avrupalı Türklerin Düsseldorf’ta tek ses olarak Türkiye’ye mesaj verdiğiklerini dile getirdi. Bilgin, özellikle Gezi Parkı olaylarıyla Türkiye’nin istikrarına darbe vurulmak istendiğini belirtti.

Demokrasiye Saygı Mitingi’nden iki mesaj çıkarılması gerektiğini vurgulayan Bilgin, ‘’Birinci mesaj; biz buradayız, Türkiye hükümetinin icraatlarının arkasındayız. İkinci mesaj; Alman medyası ve Almanya’ya. Burada yakında seçimler var. Almanlar bugün buradaki seçmen kitlesini dikkate alacaklar’’ dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s