Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İSVİÇRE’DE BAŞÖRTÜSÜNÜN HUKUK ZAFERİ

Posted by almanyahaber Temmuz 11, 2013

ab-basortusuİsviçre’de Federal Mahkeme, iki Müslüman kızın başörtüsüyle derslere girebileceğine karar verdi. Karar Müslümanlar arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

İsviçre’nin Thurgau kantonuna bağlı Bürglen kentinde başörtüsüyle okula alınmayan iki Müslüman kız öğrencinin hukuk davası zaferle sonuçlandı. Davaya bakan Federal Mahkeme, kızların inançları gereği derslere başörtüsüyle katılabileceğine karar verdi.

Karar Müslümanlar arasında büyük bir sevinçle karşılanırken, davacıların avukatı Daniel Vischer, “Bu kararın mahkeme yoluyla verilmesini değil de, emsal karar teşkil ederek anayasal bir hak olmasını isterdim” dedi.

Bu arada, bilindiği gibi Makedonyalı oldukları belirtilen ve başörtüsüyle okula giden kızları, Bürglen yerel yönetimi mahkemeye vermişti. Mahkeme kızların derslere başörtüsüyle girebilmelerine izin verdi ancak, derslere başörtüsüyle girme yasağı konusunda başka bir karar almadı. Böylece karar emsal teşkil etmedi. Ancak, yasağa karşı hukuki yollar tamamen açık. Öte yandan, İsviçre’deki İslami kuruluş ve dernekler, kararı sevindirici bulduklarını ancak, İsviçrelileri provoke edecek isteklerden kaçınacaklarını belirten açıklamalarda bulundular.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s