Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRKMEN ŞEHİTLER HAMBURG’DA ANILDI

Posted by almanyahaber Temmuz 14, 2013

mevlid1Irak’ın Musul ve Kerkük bölgesinde yaşayan Türkmenlere yönelik bombalı saldırılar sonucu şehit edilen Türkmenler Hamburg ve Hollanda’da rahmetle anıldı. Hamburg’daki anma etkinliğinde şehitler için mevlid okutuldu. Hamburg Türkmen Derneği Başkanı Remzi Jasim’in evsahipliğinde DİTİB Merkez Camii’nde verilen mevlid sonrası katılanlara ikramda bulunuldu.

Hamburg Başkonsolosumuz Devrim Öztürk ve mesai arkadaşlarının da katıldığı etkinlikte, abisi Ahmet, Tuzhurmatu’da şehit olan Mahmud Abdulvahid Haşimoğlu, olayı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Haşimoğlu abisinin 4 kez suikaste uğradığını, sonuncusunda hayatını kaybettiğini söyledi.

mevlid2ozer meralHamburg Türkmen Derneği Başkanı Remzi Jasim yaptığı konuşmada, “Güvenli olmayan bir Irak, en çok Irak Türkmenlerine zarar veriyor. Son 10 yıldır bunu sürekli ifade ediyoruz fakat bir karşılık alamıyoruz. Temel talebimiz, Birleşmiş Milletler’in Irak’taki hak ihlallerine sessiz kalmaması ve Irak’ta adil ve demokratik bir düzenin bir an önce tesis edilmesidir” dedi.

Başkonsolos Öztürk de, “Irak, aradan geçen uzun zaman dilimine rağmen halâ güvenliğin tam olarak sağlanamadığı bir bölge. Türkmenler de bu durumdan büyük zarar görüyor. Umuyorum en kısa sürede herkesin huzur ve güvenlik içinde yaşadığı bir Irak görebiliriz” diye konuştu.

Şair Özer Meral de etkinliğin final sözlerini dile getirdi: “Vatan, uğrunda şehit olanlar varsa vatandır!”..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s