Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AKREDİTE SKANDALI AYDINLANIYOR

Posted by almanyahaber Temmuz 18, 2013

nazi1Türk esnaflarına yönelik cinayetlerden sorumlu NSU terör örgütü davası öncesi yaşanan akredite skandalı yavaş yavaş aydınlanıyor. İzlemek için toplam 324 başvurunun yapıldığı ancak sadece 50 gazetecinin alınacağı dava için bilindiği gibi kur’a çekilişi yapılmıştı.

Focus’ta yer alan bir habere göre; yerli ve yabancı gazetecilerin yaptığı başvuruların çoğu çekilişte yer almadı. Çok sayıda akredite e-postası ilgili merciye ulaşamadan çöpe (junk-mail) gitti. Bu durumu yetkili mercinin bir çalışanı tam da ilk duruşmanın başlayacağı gün olan 6 Mayıs tarihinde tesbit edildi.

Bu durum mahkeme tarafından kamuoyundan gizlendi ve ilgili gazetecilere de bildirilmedi. Ancak, akredite için yeniden kur’a çekimi yapıldı.

“DÜRÜST DAVRANDIK”
Bu arada, NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe’nin avukatı Wolfgang Heer, akredite olayını kullanarak davanın ertelenmesini talep etmiş ancak, Mahkeme Başkanı, “Kamu vicdanı bundan zarar görmemiştir” diyerek bunu reddetmişti.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi Başkanı Karl Huber, tüm suçlamaları reddetmiş, “Suçlanmamız, Almanya tarihinde görülmemiş bir olay. Biz dürüst hareket ettik” açıklamasında bulunmuştu. Şimdi gazeteciler soruyor: “Yapılan hatayı gazetecilerle ve kamuoyu ile tek kelimeyle olsa bile paylaşmadınız. Dürüst davranmak bu mudur?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s