Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA EMEKLİLER PERİŞAN

Posted by almanyahaber Temmuz 18, 2013

emeklilik yasiAlmanya’da son 20 yılda emekli maaşlarındaki artış, enflasyon rakamlarının oldukça altında kaldı. Alım gücü azalan emekliler her geçen gün daha da fakirleşirken, Doğu ve Batı eyaletleri arasındaki fark da açıldı.

Federal Meclis’e verilen bir soru önergesini cevaplayan ilgili merci; 2000-2012 yılları arasında Batı eyaletlerindeki emeklilerin ‘alım gücü’, yüzde 19, Doğu’dakilerin ise 23.4 oranında azaldığını belirtti. Yani; 1999 yılında Batı’daki bir emekli, maaşı ile 81 euroya aldığı mal veya hizmeti, 2012 yılında 100 euroya almaya başladı.

2012 yılında ortalama emekli maaşları Batı’da 1072, Doğu’da ise 1052 euro oldu. 2000-2012 yılları arasında ise emekli maaşlarında Batı’da 27, Doğu’da ise 23 euro artış oldu. Enflasyona göre, emekli maaşlarında Batı’da 197, Doğu’da ise 251 euro artış olması gerekiyordu.

EMEKLİLER SAĞMAL İNEK
Bu arada, Federal Çalışma Bakanlığı, “Enflasyona bağlı olarak ‘alım gücü’ kaybını engellemek mümkün değil. 1957-2011 yılları arasında brüt standart emekli maliyetlerinde yüzde 130 oranında artış oldu” açıklaması yapıldı.

Önergeyi veren Sol Parti’nin sosyal işler uzmanı Klaus Ernst, emekli maaşlarındaki kısıtlamaların politik nedenleri olduğunu belirterek hükületleri suçladı. Ernst: “Milenyumdan beri tüm hükümetler, emeklileri ‘sağmal inek’ gibi istismar etti. Sonuç olarak; toplumumuzu, fakirleşen emekliler yığını tehdit ediyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s