Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NSU CİNAYETLERİNDE ANIT SKANDALI

Posted by almanyahaber Temmuz 19, 2013

naziler oldurduIrkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 vatandaşımız için Dortmund ve Nürnberg’de açılan anıtlarda vatandaşlarımızın öldürülme tarihlerinin yanlış yazıldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü açılan Dortmund’daki anıtta, İsmail Yaşar’ın ölüm tarihi 9 Haziran 2005 yerine 5 Haziran 2005; Enver Şimşek’in ölüm tarihi de 11 Eylül 2000 yerine 11 Kasım 2000 olarak kazıldı. Nürnberg’deki anıtta ise sadece İsmail Yaşar’ın ölüm tarihinin yanlış kazıldığı bildirildi.

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau, yaptığı yazılı açıklamada, hatadan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ve özür dilediklerini ifade etti. Açıklamada, anıttaki tarihlerin düzeltileceği belirtildi. Bir mermer ustası, yanlış kazılan yazıları düzeltme çalışmalarına başlarken, yetkililerin veya çalışanların Türklerle ilgili herşeyi hafife alması eleştirildi. Olay, bir gazetenin, savcılık iddianamesindeki maktüllerin doğum tarihleriyle anıtlara kazılan doğum tarihlerini karşılaştırmasıyla ortaya çıktı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s