Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG’DA POLİS ŞİDDETİNİ PROTESTO / VIDEO

Posted by almanyahaber Temmuz 25, 2013

imdat polisHABER — KAMERA: Sedat Açıkbaş

Almanya’nın Hamburg kentinde yaklaşık iki haftadan beri yabancı kökenli gençlere karşı süren polis baskısı 1500 kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Altona semtinde polis otosuna laser ışını tuttukları iddiasıyla polis şiddetine maruz kalan çoğu Türkiye kökenli 16 gencin ailelerinin de karıştığı ilk büyük olay Ramazan’ın ilk gününde başladı.

İftardan sonra kuruyemişçi büfesinin önünde toplanan gençler kendi ifadelerine göre, polislerin ırkçı davranışlarına, küfür ve hakaretlerine maruz kaldılar ve hiçbir mukavemette bulunmamalarına rağmen karakola götürülmek istendiler. Bunun üzerine olayı başından beri evlerinin pencerelerinden izleyen mahalle sakinlerinden yaklaşık 150 kişi polislere engel olmaya çalıştılar.

polis siddeti130 polisin görev aldığı olay sırasında polis gençlere ve ailelerine biber gazı sıktı, mukavemet etmemelerine rağmen kelepçeleyerek yere yatırdı. Gençlerden birisini biber gazı ve coplarla bayıltan polis, yerde baygın yatan genci kelepçeledi.

Gözaltına alınan 16 yabancı genç, 4 saat sonra serbest bırakıldı. Yapılan aramada da gençlerin üzerinden laser ışını veya çakı bile çıkmadı.

Polisle semt sakinleri arasındaki gerginlik günlerce sürerken, polis şiddetine karşı inisiyatif grubu oluşturuldu. Yetkililerle temasa geçen grup, kısa sürede bir yürüyüş düzenleyerek polisin orantısız güç kullanmasını protesto etti. Düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 1500 kişinin yanısıra, Sol Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız, Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili Filiz Demirel ve Hamburg Türk Toplumu Başkanı Nebahat Güçlü ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Yürüyüşte Almanların çoğunlukta olması dikkat çekti.

5 kilometrelik yürüyüş güzergahında göstericiler, polis şiddetini ve ırkçılığı kınayan pankartlar taşıyarak, çeşitli sloganlar attılar. Yürüyüşte hiçbir olay çıkmadı.

Yürüyüş öncesi toplanılan meydanda şiddete maruz kalan gençlerin aileleri konuşma yaparak polisi kınadılar.

Hamburg Türk Toplumu Başkanı Nebahat Güçlü, bu tür olayların artık olmaması gerektiğini belirterek, yetkililerle temasa geçtiklerini ve polisle gençlerin katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

Olayın mağduru bir genç ise, polisin uzun zamandır gençleri kimlik kontrolüyle taciz ettiğini, son bir-iki haftadan beri de günde üç-dört kez kimlik kontrolü yaparak kendilerine hakaretler yağdırdığını ifade etti.

Yine mağdur gençlerden birisi de, polise karşı olmadıklarını ama ırkçı polise karşı olduklarını belirterek, polisin kimlik kontrolü sırasında siyahi bir gence “Şu maymunun da kimliğini alın” dediğini kaydetti.

Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Milletvekili Filiz Demirel, polisin ırkçı davranışlarını kabul edemeyeceklerini ve Fransa’da yaşanan olayların Hamburg’da da yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Bir Türkle evli olan 4 çocuk annesi Alman bayan da şimdiye kadar böyle bir olaya şahit olmadığını, kendilerinin hiçbir ayrımcılık yapmadığını ve birarada yaşamaya ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Gazeteci Adil Yiğit ise, polisin yabancı gençleri ve ailelerini terörize ettiğini söyledi.

Sol Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız ise, gençlerin toplanacak bir mekanları olmadığı için sokaklarda toplandığını, konunun sosyal bir sorun olduğuna dikkat çekti.

….. RÖPORTAJLAR İKİNCİ VIDEODA……

….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s