Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA ‘DAYANIŞMA VERGİSİ’ TARTIŞMASI

Posted by almanyahaber Temmuz 26, 2013

euroscheineİki Almanya’nın birleşmesinden sonra Doğu eyaletlerinin kalkınması için konulan ‘Dayanışma Vergisi’ tartışılmaya devam ediyor. İktidar Partisi CDU ile ortağı FDP arasındaki verginin kaldırılması yönündeki tartışmaya karşılık, diğer partilerin eyalet yönetimleri, vergiden elde edilen gelirin bir kısmının Batı eyaletlerine aktarılmasını istiyor.

Eyalet hükümetlerinin maliye bakanları, bir kez uzatılan ve 2019’da kaldırılması planlanan vergiden elde edilen gelirlerinin bir kısmının Batı eyaletlerindeki altyapı ve yatırıma yönlendirilmesi görüşünü dile getirdiler.

Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Maliye Bakanı Norbert Walter-Borjans (SPD) gelirlerin bir fonda toplanmasını ve eyalet hükümetlerinin borçlarının ödenmesinde kullanılmasını talep etti. Schleswig-Holstein Eyalet Maliye Bakanı Monika Heinold (Yeşiller) ve mevkidaşları Stephan Toscani CDU) ile Nils Schmid (SPD) Borjans’ın önerisine destek verirken, Sol Parti Başkanı Bernd Riexinger, geliri 1 milyon euronun üzerinde olanlardan yüzde 75 gelir vergisi alınmasını önerdi. Bu arada, geçen yıl Dayanışma Vergisi’nden 14 milyar euro gelir elde edildiği, bunun bu yıl 15 milyar euroyu aşmasının beklendiği öğrenildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s