Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA KİRALAR CEP YAKIYOR

Posted by almanyahaber Temmuz 26, 2013

ana binaAlmanya’da yapılan bir araştırmaya göre, 100 şehirden 60′ında konut kiraları, orta gelirli ailelerin bütçelerini sarsıyor. Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasında, konut sıkıntısı ve yüksek kiraların, aileleri sınırlı yaşamaya sevkettiği belirtildi. Araştırmada, çalışan ailelerin kiralarını ödedikten sonra ellerinde kalan paranın işsizlik parası (Hartz IV) alanlardan daha az olduğu belirtildi.

İşsizlik parası ve sosyal yardım parasının birleştirilmesiyle ortaya çıkan Hartz IV, işsizlerin kirasını ödedikten sonra ayda 374 euro almasını sağlıyor. Çalışanların ise bahsi geçen araştırmaya göre, kiralarını ödedikten sonra ellerinde Hartz IV alanlara nazaran daha az para kalıyor.

Doğu’daki Jena’da 4 nüfuslu bir ailenin kira çıktıktan sonra elinde 666 euro kalıyor. Bu miktar bir kişinin geçimi için tesbit edilen 374 euronun hayli altında (yüzde 43) kalıyor. Batıda ise yüzde 66 olarak ortaya çıkıyor. Batıdaki her çalışan kazandığı 2 eurodan 1 eurosunu kiraya yatırıyor. Kiralar özellikle Frankfurt, Offenbach, Jena, Freiburg Münih gibi kentlerde diğer kentlere nazaran anormal seviyede seyrediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s