Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HASTALARA ‘JET’ TAHLİYE

Posted by almanyahaber Temmuz 26, 2013

hastane1Almanya’da 20 yıl öncesine nazaran, kliniklerde tedavi gören hastalar daha kısa sürede tahliye ediliyor. Yılda 8.7 milyon hastanın bilgilerini inceleyen Barmer GEK tarafından yapılan araştırmaya göre, 20 yıl önce hastalar ortalama 2 hafta tedavi süresinden sonra taburcu edilirken, bugün hastalar 8 gün sonra taburcu ediliyor.

Bunun sebebi ise, masrafların sınırlandırılması ve gelişen tıbbî teknoloji. Bu arada, araştırmada 1992′de her 1000 hastadan 190′ı kliniklerde tedavi görürken, bugün 189 hastanın kliniklere sevkedildiği belirtildi.

Barmer GEK Başkanvekili Rolf-Ulrich Schlenker, psikolojik sorunlu hastaların en uzun süre tedavi gördüğünü belirterek: “Hastalar için kliniklere ‘götürü’ usulü ödeme yapıldığından klinikler hastaları en kısa sürede taburcu etmeye çalışıyor. Tıbbî teknolojinin gelişmesi de diğer etken. Kliniklerde en uzun tedavi görenler ise psikolojik sorunlu hastalar. Bu hastaların taburcu edilme süreleri 1992′ye nazaran yüzde 65 oranında arttı. 1992′de ortalama 175 gün tedavi gören psikolojik sorunlu hastalar günümüzde ortalama 293 gün sonra taburcu ediliyor. En riskli hastalar, bağırsak kanserine yakalananlar. Bunların 5′te 1′i, 6 ay sonra, yarısı da ortalama 5 yıl sonra hayatını kaybediyor” dedi. Bu arada sağlık kasalarının 2012 yılında kliniklere ödediği para 64 milyar euro.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s