Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB’DEN KOMŞULARA İFTAR

Posted by almanyahaber Temmuz 27, 2013

Krämerizzet_erDiyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii, faaliyet gösterdiği Ehrenfeld semtindeki komşularını iftar yemeğine davet etti. Komşulara yönelik DİTİB Merkez Camii’nde verilen iftar yemeğine çoğunluğu Alman, Türk ve diğer milletlerden yaklaşık 200’ün üzerinde davetli katıldı. DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Er, Ehrenfeld semti sakinleriyle aynı sofrada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

iftar1İslam’da komşu hakkının önemine değinen Prof. Dr. Er, Peygamber Efendimizin komşu hakkı ile ilgili “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa komşusuna iyilik etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa misafire ikramda bulunsun“ hadis-i şerifini aktardı.

Prof. Dr. Er konuşmasına şöyle devam etti: “ ’-Ev alma komşu al, -Komşuda pişer bize de düşer’ Anadolu tabirleri de komşunun ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatır. Toplumsal kaynaşma, birlik ve beraberlik açasından, Peygamber Efendimiz komşuluk ilişkilerine son derece önem verir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de de komşuya iyilikte bulunmak tavsiye edilir.

iftar2iftar3Bizde bir özdeyiş vardır; ’komşu komşunun külüne muhtaçtır’. Bizleri kendinize komşu ettiniz. Sizlere teşekkür ediyorum. Biz de sizleri, özellikle Ramazan ayında iftar soframızda beraber olmaya davet ettik. Bu mutlu anımızı sizinle paylaşmak istedik“

Ehrenfeld sakinlerinden Herr Krämer de, aynı semtte yaşayan komşularına vermiş olduğu iftardan ötürü muhit sakinleri adına DİTİB’e teşekkür etti.

iftar4iftar5DİTİB Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de hazır bulunduğu iftar programı, ezanın okunması ve hep birlikte iftar yemeği yenilmesiyle sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s