Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMAN EMEKLİLİK KASASINA YABANCI DESTEĞİ

Posted by almanyahaber Temmuz 28, 2013

emeklilik yasieeuroEmeklilik kasası gelirleri son yıllarda oldukça düşen Almanya’nın, Avrupa Birliği çerçevesinde serbest dolaşım nedeniyle ülkeye çalışmaya gelen yabancılarla kasası tekrar dolmaya başladı. Emeklilik Kasası rakamlarına göre, Almanya’da çalışan yabancı sayısı şimdiye kadar en yüksek düzeye ulaştı.

4 milyon 170 bin çalışan yabancıya ilaveten, ülkelerindeki kriz nedeniyle AB serbest işgücü dolaşımından faydalanarak 2011 yılında Almanya’ya çalışmaya gelen 230 bin kişi, kasaları doldurmaya başladı. 2012 ve 2013’te bu rakamın daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Emeklilik kasasının haberine göre; 2011’de serbest dolaşım hakkı elde eden Estonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan vatandaşlarına ek olarak Güney Avrupa ülkelerinin vatandaşları Almanya’ya gelerek sigortalı olarak çalışmaya başladı. Bu arada, emeklilik kasası düzenlemesiyle yüzde 18.9’dan yüzde 18.4’e düşürülen emeklilik primi işveren payının da işverenlere kolaylık sağladığı belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s