Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NAZİ AVUKATI İŞİNDEN OLDU

Posted by almanyahaber Temmuz 30, 2013

beate zBeate Zschaepe’nin avukatı Anja Sturm ırkçıları savunduğu için meslektaşları arasında dışlanmaya başladı ve Berlin’den Köln’e taşınmak zorunda kaldı.

10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü (NSU) mensubu Beate Zschaepe’nin avukatı Anja Sturm, geçen Ağustos ayından beri meslektaşları arasında dışlanıyor. Irkçı avukatlığı damgası yiyen Sturm, o günden beri barodan da dışlandı. Sturm’un Berlin Avukatlar Birliği’ne yaptığı başvurusu da reddedildi.

Liberal-sol görüşlü hukuk derneği, Nazi ve çocuk tacizcisi sapıkların avukatlığının üstlenmesine karşı olduğunu açıklayarak, Sturm’u meslekten atmakla da tehdit etti. Neticede, ırkçılara karşı hiçbir fikrî yakınlık duymamasına rağmen Sturm’un başvurusu oybirliği ile reddedildi. Sturm daha sonra çalıştığı Weimann & Meyer Hukuk Bürosu’ndan da ayrılarak Köln’e taşınmak zorunda kaldı.

TARTIŞMA BÜYÜDÜ
Sturm’un başına gelenler Almanya’da yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. ‘Zanlı, cani de olsa bir avukat edinme hakkına sahiptir’ prensibinden hareket eden hukukçular, Sturm’un haksız yere dışlandığını dile getiriken, karşıt görüşteki hukukçular da, ırkçı ve sapıkların avukat bulamamasının, suç işlemeyi caydırıcı hale getirdiğini savundular. Şimdiye kadar birçok önemli davaya giren ve gördüğü kemoterapi neticesi kanseri de yenen aynı zamanda maraton koşucusu olan 43 yaşındaki Sturm, meslektaşlarının tutumunu ve baroya alınmamasını “şoke oldum” diye özetledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s