Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BAŞKONSOLOS ÖZTÜRK İFTARLA VEDA ETTİ

Posted by almanyahaber Ağustos 2, 2013

bsk devrim ozturkHamburg ve Schleswig-Holstein Eyaletlerinde başkonsolos olarak 4 yıl görev yapan Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, Konsolosluk Rezidans’ında verdiği iftar yemeğiyle görev bölgesindekilerle vedalaştı. Çarşamba günü son mesaisini yapan Öztürk, 1 Ağustos’da Hamburg’dan ayırlarak, 15 Ağustos’da Ankara-Balgat’daki Dış İşleri Bakanlığı’ndaki görevine başlayacak.

Bu arada Öztürk’den boşalan Hamburg Başkonsoloğu görevine ise Mehmet Fatih Ak atandı. Konsolosluk Rezidans’ındaki iftara Timmendorfer Strand Belediye Başkanı Hatice Kara ile Sivil Toplum Kuruluşu (STK) başkan ve temsilcileri, mesai arkadaşları, ataşeler, yerel milletvekilleri,  işadamları ve basın mensupları katıldılar. Hamburg’da 4 yıl önce Ramazan ayında göreve başlayan ve yine Ramazan’da veda eden Başkonsolos Öztürk yaptığı veda konuşmasında “Ayrılmak zor ama bizim görevimizin de sonu var. Sizlerle 4 yıl birlikte çalışmaktan ve hizmet etmekten çok memnunum. Sizlerin de bana gösterdiğiniz iyi niyet bana son derece yardımcı oldu. Başkonsolos ve mesai arkadaşlarımla sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalıştık. Umarım bunda da başarılı olmuşuzdur” dedi.
Eğitim, fırsat eşitsizliği ve ırkçılık konusuna da değinen Öztürk “Almanya’da birçok sorunlar olduğunu biliyorum. Özellikle son dönemlerde artan ırkçılığı ve fırsat eşitsizliğini birlikte hareket ederek aşmak mümkün olacaktır. Toplumumuzun geleceği için eğitim çok önemli. Veli dernekleriyle birlikte çok güzel projeler yaptık. Türk kültürünü ve anadillerini gençlerimize öğretmeye yılmadan devam etmeliyiz. STK’lara da bu konuda çok teşekkür ediyorum. Sizler destek vermeseydeniz bunları tek başımıza başaramazdık” dedi.

Hamburg Eyaleti’nin diğer eyaletlerden farklı olduğunun da altını çizen Öztürk, “Hamburg, diğer eyaletlerden biraz farklı olduğu için şanslıyız. Çünkü aşırı sağcılık konusunda gerekli hassasiyeti gösterdi Alman dostlarımız. Hamburg Eyaleti ile müslüman cemaat arasında imzanlanan devlet anlaşması da ilk olması açısından çok önemliydi. Temennim sizlerin birlik ve berbarliğinizi devam ettirmenizdir. Biz diplomatlar ülkemizi temsil ettiğimizi söylüyoruz ama ülkeyi asıl temsil eden ve evsahibi olan sizlersiniz. Çok güzel dostluklar kurduk. Akrabalarımın yaşadığı Hamburg’a ziyaret için tekrar geleceğimi söyleyebilirim” diyerek herkese hayırlı ramazanlar diledi.

Daha sonra Hamburg Konsolosu Berati Alver, Konsolosluk çalışanları adına bir teşekkür konuşması yaparak, Başkonsolos Öztürk’e mesai arkadaşları adına bir tabak hediye etti. Ditib Nord Derneği Başkanı Dr. Zekeriya Altuğ da kısa bir konuşma yaparak Öztürk’e Ditib adına bir hediye sundu. Daha sonra Mescidi Aksa Cami Hocası Sinan Polat’ın okuduğu ezanla iftarlar açıldı. Meram Restaurant Catering Servisi tarafından hazırlanan iftar yemeği de davetlilerden tam not alırken iftar sonrası davetliler birbirleriyle sohbet etme imkanı buldular.

Erdal Altuntaş / HAMBURG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s