Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜMÜZÜN KAYNAĞI İSLÂM’DIR

Posted by almanyahaber Ağustos 4, 2013

1Almanya’nın Göppingen şehrinde ATİB üyesi Türk Kültür Merkezi,Hacı Bayram Veli Camii ‘nde her gün verilen iftar yemeklerine katılım oldukca yoğun oluyor. Bu hafta sonu biz basın mensuplarının da davetli olduğu iftar yemeğine, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, ATİB genclik kolları genel başkanı Süleyman Yıldırım ATİB myk üyesi Hanifi Şimşek ile birlikte İşadamları çevre dernek idarecileriyle çok sayıda davetli iştirak etti.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, yaptığı açış konuşmasında, Avrupalı Türklerin maruz kaldıkları ayrımcılığa dikkat çekti. Almanya’da yaklaşan genel seçimlerde, Alman vatandaşı Türklerin mutlaka oylarını kullanmalarını tavsiye eden ATİB Genel Başkanı Öner, “Farklı din ve ırklara mensup insanlarla birlikte yaşama kültürümüzün kaynağı İslam’dır” dedi.

ihsan oener.Başkan Öner, konşmasına şöyle devam etti: “Bu ülkede hayatın tüm katmanlarına katılarak kendimizi kabul ettirebiliriz. Sivil kitle kuruluşlarına, sendikalara, siyasi partilere, hele hele seçimlere katılmamız şarttır. Önümüzde Almanya’da seçimler var. Lütfen Alman vatandaşı olanlarımız seçimlere iştirak etsin, kendi meselesine kim daha çok sahip çıkıyorsa onları tercih etsin. Ne kadar çok sandıkta olursak o oranda parlamentoda sesimiz çıkar” dedi.

Genel Başkan Öner, bir İslam düşünürünün “İslam başkalarının varlığını kabul etmek için geldi” sözlerini hatırlatarak, “Medeniyetler savaşı ve kültür çatışmasına anti tez olarak medeniyetlerin korunması ve kültürlerin yaşatılması prensibi bizim tezimiz olarak yeniden hayata geçirilmelidir. Yaratılışında ve yaşayışında insanın farklılıklar göstermesi Allah’ın ayetlerinden olduğuna göre; ilahi emir doğrultusunda bizden farklı olanlarla tanışmak, anlaşmak ve beşeri münasebetleri geliştirmek inancımızın gereğidir. En büyük düşman cehalettir, bilgisizliktir. İçinde yaşadığımız toplumlarda gelişen İslam düşmanlığının da özünde cehalet ve bilgisizlik vardır. Tıpkı Suriye’de Allah Allah nidalarıyla karşısındaki din kardeşini vurmayı cihat sanan cehalet gibi” dedi.

atib kulturAlmanya’ya da çağrı yapan Öner, “50 yıldır burada yaşıyoruz, kendi kimliğimizle bu ülkenin bir parçası olmak istiyoruz. Bizim kimliğimizi değiştirmeye uğraşmayın, lütfen bizi olduğumuz gibi kabul etme kültürünüzü geliştirin” şeklinde konuştu.

Türk Kültür Merkezi Başkanı Doğan Tufan, yaptığı acıklamada, “Sosyal ve kültürel faaliyetlere önem veriyor,bizi biz yapan değerlerimizle bilgilenmeye calışıyoruz. Bu Ramazan ayı münasebetiyle , hergün Ramazan oruclarımızı birlik içerisinde topluca acıyoruz. Ramazan ayına özgü geleneklerimizi yaşatmayı genç nesillerimize görerek örnek olmayı,birlik ve beraberlik sağlamayı iftar sofralarının manevi ortamında bir arada bulunmaya gayret ediyoruz.”dedi. Şöyle devam etti. “Camimizde iftar veren , iş adamlarımıza, ve üylerimize teşekkür ediyor, Allah bu mübarek gün vesilesiyle hayırlarınımızı kabu eder inşallah.”

Teravih namazından Öncede Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından beş yıllığına atanarak göreve başlayan din görevlisi Hidayet Karahan Vazı nasihatlariyla Cami cematini aydınlatmaya devam ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s